Заступниця Міністра юстиції України Ірина Мудра виступила під час четвертої зустрічі радників з питань національної безпеки з доповіддю стосовно 7-го пункту «Відновлення справедливості» Формули миру Президента України Володимира Зеленського щодо забезпечення притягнення до відповідальності рф, зокрема осіб, відповідальних за злочин агресії та найтяжчі міжнародні злочини, які вчиняються в Україні, а також щодо впровадження спеціального компенсаційного механізму з відшкодування шкоди, завданої Україні внаслідок збройної агресії росії.
Делегація України під головуванням керівника Офісу Президента Андрія Єрмака презентувала 6-10 пункти Формули миру Президента Зеленського. Учасники зустрічі обговорили світовий порядок і справедливість. Також на полях форуму відбулися двосторонні зустрічі з країнами, готовими до підписання договорів про гарантії безпеки.
Під час попередніх зустрічей були розглянуті перші п’ять пунктів української Формули миру: ядерна безпека, продовольча та енергетична безпека, звільнення ув’язнених і депортованих, зокрема дітей, відновлення територіальної цілісності та суверенітету України.
«Давос, Швейцарія, Формула миру. Місто й країна вибрані не випадково. Стартує Всесвітній економічний форум — найважливіша подія економічного року, а це означає, що зберуться представники більшості країн світу, і світова увага буде тут. Також Швейцарія вже має досвід: у липні 2022, в Лугано, відбулася Конференція з повоєнної відбудови України — це перша конференція високого рівня після повномасштабного російського вторгнення. Тож, всі обставини тільки у плюс», — зазначила Ірина Мудра.
Українська делегація разом з іноземними партнерами працювала над такими пунктами Формули миру, як:
- виведення російських військ;
- відновлення справедливості,
- екологічна безпека;
- недопущення ескалації та повторення війни,
- підтвердження закінчення війни.
Заступниця Міністра юстиції Ірина Мудра та Генеральний прокурор Андрій Костін презентували план заходів Робочої групи з відновлення справедливості.
За словами Ірини Мудрої, план дій щодо п. 7 Формули миру в частині компенсації шкоди, завданої російською агресією, включає:
1. Посилення режиму санкцій.
2. Залучення більшої кількості країн до Угоди про Реєстр збитків, а саме всіх 94, які проголосували за резолюцію ГА ООН у листопаді 2022 (на сьогодні це тільки 43 країни та ЄС).
3. Пришвидшення запуску міжнародного Реєстру збитків (наразі цей процес на стадії затвердження категорій збитків, правил та процедур).
4. Запуск цифрової платформи Реєстру для фіксації звернень.
5. Застосування країнами контрзаходів, які забезпечать юридичні підстави для конфіскації суверенних активів рф, заарештованих по всьому світу.
6. Розробка структури та підписання міжнародного договору про Міжнародний компенсаційний механізм (створення міжнародної компенсаційної комісії та фонду).
Також Ірина Мудра зауважила: «Все це пункти плану, які ми хочемо виконати разом з нашими партнерами. І я вірю, що ми їх виконаємо. Але найголовніший тезис, який би я хотіла донести країнам-учасницям зустрічі головних радників з національної безпеки у Давосі, — ще раз пояснити, що для нас, для України, означає «Відновити справедливість». Це не пусті слова, а дуже змістовне поняття для країни, на яку напав лютий ворог».
«Україна закликає світ виконати свій позитивний обовʼязок співпрацювати задля припинення агресії, відновлення миру та виплати репарацій, притягнути всіх військових злочинців до відповідальності (в т.ч. створення Трибуналу), змусити рф виплатити компенсації (Компенсаційний механізм). Дати такі гарантії, щоб жодний агресор навіть й не думав нападати на суверенну державу. А для цього потрібні бетонний, сталевий, непохитний міжнародний правопорядок й неминуче покарання, яке може отримати потенційний агресор», — додала заступниця Міністра юстиції.