31-01-202414:15

Ірина Мудра: Ми заручилися підтримкою послів ЄС та очікуємо, що прибутки від заарештованих активів рф потраплять в Україну на її відбудову

Делегація Мін’юсту на чолі з Міністром юстиції України Денисом Малюською провела ряд зустрічей з представниками Європейської комісії та уряду Бельгії у межах робочого візиту до м. Брюссель, Бельгія. Головна мета – предметне обговорення питань замороження і конфіскації суверенних активів рф

Заступник Міністра юстиції України Ірина Мудра зазначила, що оскільки з 1 січня 2024 року Бельгія почала головувати в Раді ЄС, вирішення ключових питань щодо використання заморожених активів рф має відбуватися саме в Брюсселі. «ЄС вже провів чималу роботу з розшуку та фіксації активів, що знаходяться в юрисдикціях країн ЄС. Вже достеменно відомо, що мова йде про 260 млрд євро, з яких 210 млрд євро перебувають у Бельгії та Люксембурзі», – додала заступник Міністра юстиції.

За словами Ірини Мудрої, майже всі активи зберігаються на рахунках великих депозитарних установ на зразок Euroclear або на рахунках центральних чи резервних банків. Тому зараз важливо вирішити питання щодо політичних, юридичних та економічних ризиків. «Представники бельгійського уряду, Міністерства юстиції та МЗС запевнили нас, що зроблять все необхідне, щоб питання направлення надприбутків було вирішене протягом головування країни у ЄС», – зауважила вона.

Незважаючи на те, що у Європейському Союзі поки немає єдності щодо направлення надприбутків від заморожених російських активів до України, іноземні партнери висловили підтримку українській стороні в тому, що країни-члени й надалі працюватимуть у цьому напрямі. Так, перший крок зроблено – було знайдено та ідентифіковано всі російські активи в межах юрисдикції країн-учасниць ЄС. Далі ЄС має акумулювати активи на окремий рахунок в Euroclear, де попередньо вимагатиметься погодження від всіх 27 країн-учасниць. Як зазначила Ірина Мудра, у Єврокомісії пообіцяли завершити цей етап у прискореному режимі.

Також протягом низки зустрічей сторони обговорили питання конфіскації тіла заморожених активів рф: «В ЄС поки не охоче про це говорять, адже вони надають перевагу покроковому підходу до вирішення питання конфіскації активів. Проте над цим активно працюють країни G7 та є певні зрушення щодо прийняття законодавства у США (законопроєкти H.R. 4175 та S. 200)», – поінформувала заступник Міністра юстиції.

Україна чекає на узгодження 13-го пакету санкцій ЄС та розглядає варіанти унеможливлення обходу санкцій разом з партнерами. Очікується, що на саміті 1 лютого лідери ЄС приймуть рішення щодо надання пакета фінансової допомоги Україні в розмірі 50 млрд євро (допомога протягом 2024-2027 років).