14-02-202415:31

Ірина Мудра: Україна може отримати близько $4 млрд відсотків із заморожених активів рф вже цього року

З початку року у Європейському Союзі та країнах G7 все частіше обговорюють передачу Україні заморожених активів рф. Уряд дійсно може отримати перші кошти вже цього року. Про це заявила заступниця Міністра юстиції України Ірина Мудра в інтерв’ю виданню «Forbes». Мінʼюст працює одразу над двома варіантами стягнень: конфіскацією всіх ідентифікованих активів рф та отриманням відсотків із них.

За словами Ірини Мудрої, отримання відсотків з вже знерухомлених російських коштів, які знаходяться в  країнах G7 і ЄС, - це швидший механізм, але він розглядається як проміжний: до створення Компенсаційної комісії і фонду. Мова йде про $15-18 млрд, які Україна може отримати протягом 4 років (2024-2027 рік). Цього ж року можемо отримати близько $4 млрд.

«Для цього потрібно пройти декілька етапів. Нульовий – визначити, в яких установах зосереджені ці кошти. Це вже зроблено. Перший – і Єврокомісія вже прийняла рішення: всі нараховані відсотки мають розміщуватися в одній установі. Це може бути як Euroclear, або ж буде прийнято рішення - акумулювати ці кошти в іншій фінансовій інституції. Другий – впровадження законодавства у ЄС, яке дозволяє передати ці кошти Україні. В нас були перемовини з представниками Бельгії, яка зараз головує у Раді ЄС. Є стриманий оптимізм, що Рада ЄС ухвалить рішення  до кінця червня 2024 року. Якщо рішення буде ухвалено, то Україна отримує відсотки з активів, які були погашені у 2024 гроші», - повідомила в інтерв’ю заступниця Міністра.

Також, за її словами, обговорюється передача вже нарахованих відсотків за 2022-2023 рік. Ці кошти знаходяться в Бельгії, у 2022 році на них був накладений 25% податок (близько €1,7 млрд). Уряд Бельгії використовує ці кошти для  виплат українським біженцям, надання гуманітарної допомоги тощо.

«Кошти за 2023 рік ще не обкладені податком. Україна бачить перспективу накладення 100% податку на ці кошти та передачу їх в Україну. Мова йде про €4,4 млрд. Для передачі цих коштів достатньо рішення лише уряду Бельгії, якщо це будуть податки», - зазначила Ірина Мудра.

Крім цих двох варіантів стягнень існує також третій варіант – використання самих активів як забезпечення під випуск цінних паперів з направленням залучених коштів на нагальні потреби України. 

«В основному суверенні активи знаходяться у формі бондів, облігацій та інших фінансових інструментів, в які рф інвестувала через Центробанк росії або через свій Російський фонд прямих інвестицій», - поінформувала Ірина Мудра.