19-06-202310:53

Ірина Мудра: Усі збитки, завдані Україні росією, в тому числі і підривом Каховської ГЕС, будуть відображені в Міжнародному реєстрі збитків

Підрив окупантами Каховської ГЕС — це не лише сотні і тисячі людських трагедій. Це ще й значні матеріальні збитки. Частина з них вже ідентифікована, і значна частина тих, які ще доведеться ідентифікувати після звільнення окупованих територій, а також після оцінки руйнувань і їх впливу у довгостроковій перспективі. Про це розповіла заступниця Міністра юстиції України Ірина Мудра в ефірі телемарафону єдиних новин.

Офіс Генерального прокурора України вже направив звернення до Міжнародного кримінального суду у зв'язку з цим злочином. Крім того, у відповідності до розробленої Україною концепцією Міжнародного компенсаційного механізму передбачається, що Україна вимагатиме відшкодування шкоди та збитків, завданих рф внаслідок підриву Каховської ГЕС. В тому числі, нанесених економіці і навколишньому середовищу, громадянам та бізнесу.

«Суму, яка підлягатиме відшкодуванню, наразі встановити неможливо, адже більша частина постраждалих територій перебуває в тимчасовій окупації. Відповідно до останнього звіту Світового банку та Європейської комісії України й ООН, за період з 24.92.2022 до 24.02.2023 орієнтовна загальна сума збитків становила 411 млрд доларів. Але ми розуміємо, що ця сума буде набагато більшою, і з урахуванням тієї шкоди, яка нанесена підривом Каховської ГЕС», — розповіла Ірина Мудра.

Концепція міжнародного компенсаційного механізму передбачає, що він складатиметься з таких елементів:

1. Міжнародний реєстр збитків, завданих агресією російської федерації. Цей реєстр уже створюється, він розташовуватиметься в Гаазі і матиме сателітний офіс в Україні, який займатиметься збором усієї необхідної інформації від громадян, бізнесу, держави і передаватиме в міжнародний реєстр.

2. Компенсаційна комісія, яка виноситиме рішення щодо присудження сум компенсацій постраждалим.

3. Компенсаційний фонд, який також буде створюватися в рамках компенсаційного механізму і буде джерелом виконання рішень компенсаційної комісії.

Україна на сьогодні спільно з міжнародними партнерами обговорює укладення міжнародного багатостороннього договору, яким і буде передбачено створення міжнародного компенсаційного механізму. Його фундаментальним положенням буде визначеня і закріплення відповідальності росії за агресію та воєнні дії проти України і неухильне зобов'язання компенсувати завдані збитки, шкоду чи пошкодження. Створення компенсаційної комісії і договір стане правовою основою для компенсаційного фонду.

«Наразі Мін'юст разом з нашими головними юридичними радниками та головними юридичними радниками країн-партнерів веде обговорення з метою пошуку відповідних правових підстав для укладення міжнародної угоди, на підставі якої діятиме такий компенсаційний механізм. На сьогодні, як ми бачимо, маємо перший крок — це створення Реєстру збитків. Нині триває процедура створення органів управління міжнародного реєстру збитків, вирішуються практичні питання для того, щоб реєстр запрацював: технологічне забезпечення, підбір персоналу, розробка правил реєстру», — повідомила заступниця Міністра юстиції.

Міжнародний реєстр збитків збиратиме заяви постраждалих внаслідок агресії рф осіб щодо завданих збитків, а також доказову базу по цих заявках і здійснюватиме попередню перевірку заяв на відповідність встановленим критеріям. Реєстр також слугуватиме фіксацією документальної форми доказів та інформації про претензії щодо збитків, втрат, пошкоджень для усіх зацікавлених фізичних, юридичних осіб, а також держави Україна, які сталися на території нашої держави внаслідок агресії російської федерації, починаючи ще з 24 лютого 2022 року. На підставі цієї зібраної і верифікованої інформації про спричинену шкоду і докази створена в подальшому компенсаційна комісія буде присуджувати конкретні суми компенсації. За словами Ірини Мудрої, очікується, що повноцінно реєстр запрацює уже в вересні-жовтні цього року.