02-10-202310:33

Ірина Мудра: Запропонований Україною Міжнародний компенсаційний механізм – безпрецедентний у міжнародному праві

«Міжнародне право каже, що держави мають право вжити всіх необхідних заходів для реагування на акт агресії. Ми ж вважаємо, що держави зобов’язані вжити всіх заходів», – про це зазначила заступниця Міністра юстиції України Ірина Мудра в інтерв'ю для видання «Юридична практика».

За її словами, для цього Україна використовує усі наявні міжнародно-правові механізми. Втім, жоден із них не дає можливості отримати повну сатисфакцію у вигляді репарацій та компенсацій, які мають бути виплачені росією як державі, так і кожній особі, яка постраждала від агресії рф. Тому і виникла необхідність у створенні чогось нового. А саме – міжнародного компенсаційного механізму.

«Багато колег – як вітчизняних, так й іноземних – бажають долучитися до команди, яка займається впровадження такого механізму. Тож, упевнено можу сказати, що юридична команда працює на повну потужність для притягнення агресора до відповідальності, зокрема фінансової», – наголосила Ірина Мудра.

Міжнародний компенсаційний механізм складатиметься з трьох складових: реєстру збитків, компенсаційної комісії та компенсаційного фонду. Наразі триває робота щодо повноцінного операційного запуску першої зі складових – міжнародного Реєстру збитків.

Крім того, триває конкурс із добору претендентів для надання пропозицій стосовно кандидатів для призначення члена ради міжнародного Реєстру збитків. Вона виконуватиме дві функції:

  1. Здійснюватиме розробку правил і положень, які регламентуватимуть роботу Реєстру, та здійснюватиме їх впровадження після схвалення Конференцією учасників.
  2. Прийматиме остаточне рішення щодо прийнятності заяв і їх включення в Реєстр. 

Також, саме рада визначатиме дату, з якої Реєстр буде відкрито для подання заяв, доказів та іншої інформації.

Як повідомила заступниця Міністра юстиції України, робота членів ради Реєстру буде оплачуваною: «Рада Європи провела комплексне дослідження цього питання, та було вирішено, що розмір винагороди становитиме 85 тис. євро на рік. Водночас, як зазначено у вимогах до кандидатів, вони повинні бути готовими виділити до 100 днів на рік на роботу Реєстру».

Приймання і попередній розгляд заяв та документів претендентів на обіймання посади члена ради Реєстру триває в Україні з 18 вересня до 4 жовтня включно. Остаточне призначення члена ради Реєстру відбуватиметься за результатами таємного голосування Конференції держав-учасниць Реєстру.

«Спрогнозувати ж часові рамки отримання компенсацій як Україною, так і всіма постраждалими від агресії рф особами – вкрай важко. Це робота дуже юридично тонка, ювелірна. Ми над цим працюємо, одночасно спонукаючи наших партнерів використовувати заморожені кошти рф у якійсь формі, щоби вони генерували для нас певний капітал», – резюмувала Ірина Мудра.