25-10-202419:57

Катерина Шевченко: Україна укріплює партнерство з ЄС у сфері правосуддя та виконання рішень судів про штрафи

25 жовтня 2024 року у Брюсселі під час двосторонньої зустрічі Україна-ЄС Катерина Шевченко, заступник директора Департаменту — начальник Управління міжнародної правової допомоги Департаменту міжнародного співробітництва та представництва Міністерства юстиції, представила ключові реформи та плани України у сфері виконання покарань у виді штрафів та міжнародного судового співробітництва з третіми країнами.

Катерина Шевченко наголосила, що Україна працює над удосконаленням виконання рішень судів про штрафи. Основою співпраці у цій сфері є Європейська конвенція про міжнародну дійсність кримінальних вироків (1970 р.). Однак правові прогалини у взаємному визнанні адміністративних штрафів спонукали Україну укладати нові двосторонні договори. Одним із ключових досягнень стало підписання Протоколу з Польщею у 2023 році, який спрощує визнання як кримінальних, так і адміністративних покарань, не пов’язаних з позбавленням волі. Для імплементації цих положень уже підготовлено зміни до Кримінального процесуального кодексу України та Закону України «Про виконавче провадження».

Також триває робота над покращенням діяльності пробаційних органів і Державної виконавчої служби. З цією метою у Верховній Раді розглядаються 2 законопроєкти: законопроєкт № 9149 щодо удосконалення виконання покарання у виді штрафу та громадських робіт та законопроєкт № 9148, що передбачає внесення відповідних змін до Кодексу про адміністративні правопорушення, Кримінального та Кримінального процесуального кодексів.

Окремо було наголошено на зміцненні міжнародного судового співробітництва. За словами Катерини Шевченко, Україна зміцнює партнерство зі США та іншими країнами, а також активно ратифікує міжнародні конвенції, серед яких Римський статут Міжнародного кримінального суду, а найближчим часом також буде внесено пропозиції щодо ратифікації Любляно-Гаазької конвенції про міжнародне співробітництво в розслідуванні та притягненні до відповідальності за злочин геноциду, злочини проти людяності, воєнні злочини та інші міжнародні злочини.

В майбутньому планується продовжити розвиток договірно-правової бази співробітництва у кримінальних справах.  Важливим кроком є також розробка законодавчих ініціатив щодо припинення співпраці з росією та білоруссю в рамках міжнародних договорів.

Катерина Шевченко також повідомила про плани щодо ратифікації нових конвенцій Ради Європи. Зокрема, протягом 2024-2025 років до Верховної Ради буде подано законопроєкти, необхідні для ратифікації Конвенції про правопорушення, пов’язані з культурними цінностями.

«Ці кроки сприятимуть зміцненню правової системи України, розвитку співробітництва з компетентними органами іноземних держав у розслідуванні злочинів з метою притягнення до відповідальності винних осіб за злочини, вчинені на території України, та підвищенню довіри до правової системи як серед громадян, так і міжнародних партнерів», – підсумувала Шевченко.