У період з 29 вересня по 1 жовтня 2020 р. у м. Страсбург (Французька Республіка) відбулося 1383-тє (DH) засідання Комітету міністрів Ради Європи, участь у якому в режимі онлайн взяли Міністр юстиції України Денис Малюська та заступник Міністра юстиції – Уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Іван Ліщина.
До порядку денного засідання були включені питання про стан виконання Україною рішень Європейського суду з прав людини у групах справ: «Меріт/Світлана Науменко проти України» (щодо надмірної тривалості цивільних та кримінальних проваджень), «Олександр Волков та інші проти України» (щодо проблеми функціонування судової влади в Україні, а саме порушення гарантій незалежності та безсторонності суддів в Україні), «Юрій Миколайович Іванов/Жовнер та Бурмич проти України» (щодо невиконання та тривалого виконання рішень національних судів в Україні) і «Невмержицький та інші проти України» (щодо неналежних умов тримання під вартою).
Питання виконання Україною рішень Європейського суду у групах справ «Меріт/Світлана Науменко проти України» та «Юрій Миколайович Іванов/Жовнер та Бурмич проти України» були обговорені делегатами Міністерства юстиції та представниками Ради Європи під час усних дебатів.
Комітет міністрів Ради Європи закликав українську владу продемонструвати скоординовані дії відповідних державних органів з метою розроблення комплексного підходу для вирішення питання надмірної тривалості цивільних та кримінальних проваджень, що були констатовані Європейським судом у групі справ «Меріт/Світлана Науменко проти України», та забезпечити впровадження ефективних засобів юридичного захисту у зв’язку з такою тривалістю.
Щодо питання проблеми тривалого невиконання рішень національних судів, констатованої Європейським судом з прав людини у групі справ «Юрій Миколайович Іванов/Жовнер та Бурмич проти України», Комітет міністрів Ради Європи привітав затвердження Національної стратегії вирішення проблеми невиконання рішень судів, боржниками за якими є державний орган або державне підприємство, установа, організація на період до 2022 року, що свідчить про високу політичну волю. Разом з цим, делегати наголосили на необхідності якнайшвидшого затвердження Плані заходів щодо її реалізації. Крім цього, підкреслили необхідність ухвалення відповідного законодавчого пакету для вирішення цієї проблеми і розроблення ефективних засобів юридичного захисту у зв'язку з невиконанням та тривалим виконанням рішень судів в Україні.
Варто також зазначити, що за результатами засідання Комітет міністрів Ради Європи припинив нагляд за виконанням Україною 36 рішень Європейського суду з прав людини, ухвалених проти України.