17-04-202416:40

Конференція «Підвищуючи досконалість: Об’єднання заради ефективного захисту дітей за моделлю «Барнахус»

Сьогодні заступник Міністра юстиції, голова Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх (далі – МКР) Олександр Банчук, взяв участь у конференції «Підвищуючи досконалість: об’єднання заради ефективного захисту дітей за моделлю «Барнахус»», яка проходить у Чорногорії.

Ця конференція є інтерактивною платформою для представників урядів країн та всіх зацікавлених сторін з різних секторів, де вони можуть разом розглянути впровадження цієї моделі в інших країнах, визначити сфери, які потребують покращення, надати можливість для обміну досвідом, спрямованим на посилення кримінально-правового захисту дітей з урахуванням кращих міжнародних практик, а також розглянути потенційні корективи в національних правових рамках. Вона має на меті запропонувати всім зацікавленим сторонам інформацію та досвід, які б заохочували їх визначити пріоритетність послуг, що надаються у центрах «Барнахус», та й надалі розробляти національні системи та стратегії захисту дітей, враховуючи цей підхід. У конференції беруть участь представники країн Європи та Центральної Азії, міжнародних організацій, партнерів з розвитку та експерти з питань впровадження моделі «Барнахус», а також захисту дітей і прав дитини.

Під час свого виступу Олександр Банчук презентував міжнародним партнерам напрацювання у напрямі пілотування впровадження моделі «Барнахус» в Україні. За його словами, ці напрацювання, і вже наявні позитивні результати, стали можливими завдяки наполегливій роботі всіх залучених сторін та партнерів, а також тісної міжвідомчої співпраці на базі Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх. Він додав, що задля впровадження проєкту на місцевому рівні співпраці також були досягнуті домовленості з органами місцевого самоврядування щодо підтримки і зібралися мультидисциплінарні команди, до складу яких входять представники різних секторів, дотичних до системи правосуддя.

Для України особливо актуальним стало впровадження Барнахусів під час війни. Саме війна різко збільшила ризики для дітей, водночас зменшила доступ до послуг, обмежила їх до правосуддя. Беручи до уваги збільшення масштабів страждань, спричинених війною, потреби у спеціалізованих послугах для дітей та їх сімей користуються великим попитом.

За словами голови МКР, упродовж фактично двох років активного впровадження моделі «Барнахус» в країні більше 300 дітей було доправлено до Центрів з метою проведення слідчих та процесуальних дій, а також надання фахової психологічної допомоги, з них 80% — це діти, які потерпіли від злочинів, 20% — діти, які стали свідками.

«Безумовно, враховуючи особливості національної правової системи, кращих світових практик, впровадження цієї моделі зумовлює необхідність зміни підходів та вжиття додаткових заходів, спрямованих на врегулювання питань окремих аспектів міжвідомчої співпраці, кризової підтримки, а також надання дітям соціально-психологічної підтримки. І ми готові вдосконалювати робочі процеси відповідно до міжнародних стандартів і найкращих практик, що є запорукою забезпечення захисту прав та інтересів дітей, які стикаються із системою правосуддя. Побудова системи правосуддя дружнього до дитини є пріоритетом для України на шляху до членства в Європейський Союз», — відзначив Олександр Банчук.

Впродовж конференції голова МКР взяв участь у панельній дискусії «Створення фундаменту для впровадження моделі «Барнахус», під час якої учасники обговорили основні питання, необхідні для забезпечення безперешкодного впровадження центрів «Барнахус». Водночас, ця панель також має на меті сприяти міжнародному обміну досвідом, демонструючи шляхи впровадження моделі, пропонуючи розуміння різноманітних викликів і рішень, з якими стикаються уряди країн і зацікавлені сторони. Цей досвід сприятиме розумінню адаптивності моделі та її потенційного впливу.

Проєкт «Впровадження моделі «Барнахус» для захисту дітей-постраждалих від насильства», ініційований Міжвідомчою координаційною Радою з питань правосуддя щодо неповнолітніх, імплементується МБФ «Українська фундація громадського здоров’я» заснованим міжнародною організацією «Право на здоров’я» (HealthRight International) в Україні за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.

Для довідки:

Центр захисту соціально-психологічної підтримки у процесі правосуддя дітей, які постраждали або стали свідками насильства (модель «Барнахус») надає комплексну соціальну, психологічну, правничу, медичну й інші види допомоги та послуги дітям — потерпілим та свідкам у провадженнях щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних із насильством. Діяльність Центру спрямовується на дітей віком до 18 років.

Протягом останніх декількох років МКР активно працює над впровадженням в Україні моделі «Барнахус», і зараз, під час війни, цей процес набув особливого значення. Діяльність Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх підтримується UNICEF Ukraine.