Сьогодні відбувся перший день пояснювальної зустрічі щодо офіційного скринінгу Європейським Союзом для України та Молдови у контексті переговорного розділу 23 «Верховенство права та основоположні права». Цей розділ є ключовим у процесі перемовин про членство в ЄС і визначає пріоритети та шляхи до досягнення високого рівня верховенства права та гарантій основних прав людини.
Під час вступного слова керівник делегації ЄС пан Марк Джорна зазначив, що сьогодні почався реальний процес приєднання України та Молдови до ЄС. За його словами, це «світлий день у темний період» і символічним є те, що скринінг розпочинається з основних питань — верховенства права, закону, демократії та прав людини — цінностей, які об’єднують наші країни. ЄС стоїть разом з Україною у боротьбі за європейське майбутнє.
Україна досягла значного прогресу у контексті 23 переговорного розділу «Верховенство права та основоположні права», і особливо вражає, що вся ця діяльність здійснюється в контексті війни. Як зазначила керівниця Служби з питань України Генерального директорату Єврокомісії з питань розширення пані Анна Ярош-Фріс, інституційні елементи, які були закладені ще в 2014-2016 рр. лише посилюють свою діяльність і відмічається постійний прогрес у питанні гарантій різних прав людини, звертаючи увагу на той факт, що це все відбувається в умовах воєнного стану.
Глава української делегації, заступниця Міністра юстиції України з питань європейської інтеграції, Людмила Сугак, подякувала представникам Європейської Комісії за всеосяжну підтримку з початку вторгнення рф на територію України в 2014 році та посилену допомогу з моменту повномасштабного вторгнення російської федерації 24 лютого 2022 року. У своїй промові глава української делегації проінформувала про ключові здобутки України на шляху до Європейського Союзу. Зокрема, пані Сугак відзначила, що у сфері правосуддя важливими кроками стали відновлення діяльності Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Водночас у сфері боротьби з корупцією була прийнята низка важливих законів, покликаних підвищити ефективність НАБУ, розширити повноваження НАЗК та посилити інституційну незалежність САП.
Європейська сторона ознайомила делегацію України та Молдови з актами acquis ЄС щодо:
Окрім того, глава української делегації Людмила Сугак наголосила на тому, що важливим питанням для України є посилення судових та позасудових засобів захисту прав осіб, постраждалих від війни в Україні. Низка правових інструментів, включена до підсфери «Основоположні права», стосується покращення доступу до правосуддя, підсилення засобів правового захисту осіб, жертв злочинів, в т.ч. воєнних. Спираючись на європейські та міжнародні стандарти, Україна повинна буде проаналізувати й удосконалити національне законодавство та політику щодо захисту прав осіб, постраждалих від війни в Україні. Також важливим для Міністерства юстиції України є покращення доступу до якісної безоплатної правничої допомоги для найбільш вразливих категорій осіб. Міністерство юстиції України вже здійснює співпрацю в цьому напрямі з Офісом Ради Європи в Україні, зокрема в рамках проєкту «Посилення судових та позасудових засобів захисту прав осiб, постраждалих від війни в Україні». Разом з тим, більшість питань, які входять до сфери «Основоположних прав», а також «Судова влада» неможливо вирішити без врахування стандартів Ради Європи. Так, на це буде спрямовано подальше співробітництво і з іншими проєктами Ради Європи щодо майбутніх етапів офіційного скринінгу національного законодавства України Європейською комісією.
Сторони підтвердили свою взаємну готовність до співпраці для досягнення спільних цілей у контексті верховенства права та основоположних прав. Подальші обговорення та взаємні зусилля стануть ключовими в цьому контексті. Важливою частиною обговорення були запитання та рекомендації щодо подальших кроків в процесі скринінгу. Завтра, 22 лютого, зустріч продовжиться щодо наступних питань, які входять до підсфери «Основоположні права» (зокрема недискримінація, права національних меншин, свободи вираження поглядів та совісті, права громадян ЄС) та будуть підведені підсумки цього етапу, узгоджені подальші плани та обговорено підготовку України та Молдови до наступної фази скринінгу — двосторонніх зустрічей з Європейською Комісією.