05-09-200200:00

Міністерство юстиції пропонує створити єдину систему реєстрації прав на нерухоме майно

“Існуюча система реєстрації прав на нерухоме майно не може забезпечувати захисту прав громадян та економічних інтересів держави.” Про це заявив Міністр юстиції України Олександр Лавринович сьогодні, 5 вересня 2002 року, на прес-конференції за підсумками робочої наради Міністерства юстиції та представників Держжитлокомунгоспу, Асоціації бюро технічної інвентаризації, найбільших в Україні бюро технічної інвентаризації і Кабінету Міністрів України. На нараді були обговорені аспекти створення в Україні державної системи реєстрації прав на нерухоме майно та запровадження електронного Реєстру прав власності на нерухоме майно.

Як було відзначено на нараді, на сьогодні органи, що здійснюють реєстраційну функцію, знаходяться в ситуації потрійного підпорядкування. Це унеможливлює прозорість та єдиний підхід щодо реєстрації прав на нерухоме майно. Така ситуація приносить збитки державі, не дає реально захищати інтереси як фізичних осіб, так і юридичних та надає кримінальним структурам можливість заволодівати майном громадян незаконними методами.

Як повідомив Міністр юстиції Олександр Лавринович, створення електронного Реєстру на сьогодні знаходиться в завершальній стадії. На переконання Міністра, функціонування Реєстру практично унеможливить кримінальні дії з нерухомим майном, які мали місце раніше. “Це ще одна форма забезпечення прав громадян,” – підкреслив він. – Нерухоме майно буде точно ідентифіковане по всій державі, і в будь-який момент можна буде перевірити, чи здійснювалися з ним якісь дії по наслідуванню, заставі тощо.” Міністр також висловив переконання, що поетапність вводу Реєстру не створить незручностей для громадян.

На нараді також було зазначено, що Міністерство юстиції України ініціювало проект Закону України “Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно”, який знаходиться на розгляді Кабінету Міністрів України і найближчим часом буде внесений на розгляд Верховної Ради України. Законопроектом передбачається створення єдиної системи реєстрації прав на нерухоме майно в системі органів юстиції на базі бюро технічної інвентаризації.

За словами Міністра, Президент України Леонід Кучма двічі звертався до парламенту з проханням розглянути цей законопроект невідкладно, враховуючи, які наслідки він дає для функціонування економіки держави і для захисту конституційних прав громадян. Олександр Лавринович висловив сподівання, що у новому складі парламенту буде менше проблем з ухваленням цього Закону, який парламент минулого скликання через “зіткнення групових інтересів” розглядав кілька років.

Відповідаючи на запитання журналістів, Міністр юстиції заперечив розбіжності з приводу створення системи реєстрації прав в системі органів юстиції між Мінюстом та Державним комітетом України з питань житлово-комунального господарства. “Не може бути ніяких розбіжностей, оскільки це рішення було прийняте Главою держави у вигляді Указу і визначено постановами Кабінету Міністрів. Там дані чіткі відповіді на всі питання, і тому можна говорити лише про непорозуміння в підходах щодо етапності чи механізмів вирішення проблеми. Це є робочі моменти, які можна вирішувати. – зазначив Олександр Лавринович.

За словами Міністра, єдина система реєстрації прав на нерухоме майно має бути створена саме в системі органів юстиції, оскільки здійснення реєстрації прав на нерухоме майно – це, перш за все, діяльність, яка потребує юридичних знань.

Прес-служба Міністерства юстиції України
Tел. 229-88-70
E-mail: press@minjust.gov.ua