20-06-200200:00

Міністр юстиції поінформував послів США та Канади в Україні про хід судової реформи

20 червня 2002 року Міністр юстиції Олександр Лавринович провів зустрічі з Надзвичайним та Повноважним послом США в Україні Карлосом Паскуалем та Надзвичайним та Повноважним послом Канади в Україні Ендрю Робінсоном на прохання послів. Було обговорено питання судової реформи в Україні.

Міністр юстиції поінформував, що перетворення, які відбуваються в судовій судовій системі України, зокрема у частині, що стосується незалежності суддів та незалежного суддівства, мають на сьогодні один найважливіший аспект - це питання недостатнього матеріально-технічного забезпечення судів і відносно низького доходу суддів. Всі інші питання, що стосуються судової реформи в Україні, за словами Олександра Лавриновича, на сьогодні вирішені.

Міністр юстиції підкреслив, що завдяки судовій реформі можливість впливу на рішення судів стала абсолютно неможливою. У той же час, він зазначив, що, на жаль, на сьогодні з\'явилася інша проблема. "Забезпечивши незалежність функціонування суддів, ми забули про необхідність обов\'язкової контролюючої складової з боку суспільства, щоб можна було впливати на тих суддів, які свідомо ідуть на порушення." - зазначив під час зустріч з послами Міністр юстиції України. Однією з причин такої ситуації Міністр назвав те, що комісії, які б мали контролювати роботу незалежних суддів, на третину складаються з самих суддів. "Деякі рішення, що ухвалюються сьогодні, мають не просто неправосудний, а часом абсурдний характер" - зазначив Міністр. Олександр Лавринович назвав це "тривожним сигналом". Він висловив переконання, що в Україні не повинно бути влади, вільної від суспільного контролю.

Міністр юстиції також окремо зупинився на питанні правової освіти та перепідготовки кадрів, що працюють в системі юстиції. Він повідомив послів, що в Міністерстві створено дві інституції, які займаються тренінгами працівників юстиції. "Але я усвідомлюю, що ми не можемо охопити не тільки всіх суддів, навіть частину. Враховуючи, що такі тренінги мають відбуватися для кожного працівника юстиції через досить короткий часовий проміжок, ця проблема залишається досить гострою." - заявив Олександр Лавринович. За його словами, Академія суддів, яка зараз створюється, не спроможна вирішити це питання в повному обсязі. Тому, зазначив Міністр, Міністерство юстиції вітає будь-які програми, які б дозволили розширити коло суддів, які б змогли пройти перепідготовку, кваліфіковане навчання, ознайомлення з новими актами та з процесуальними змінами.

Міністерство юстиції Франції передає досвід українським суддям

20 червня розпочав свою роботу дводенний семінар для українських суддів на тему: "Судова реформа в Україні: етапи реалізації". За словами директора Центру суддівських студій Наталі Верещінської, це вже п\'ятий семінар, який відбувається за підтримки Посольства Франції в Україні та Міністерства юстиції Франції.

У семінарі взяли участь представники Міністерства юстиції Франції, Міністерства юстиції України, Верховного Суду України, вчені та судді апеляційних та місцевих судів.

На семінарі виступив заступник Державного секретаря Міністерства юстиції України Олександр Пасенюк. Він торкнувся проблем реалізації Закону України "Про судоустрій" (набрав чинності з 1 червня 2002 року). О.Пасенюк зазначив, що прийняття закону "Про судоустрій", якого чекали більше 10 років, "став великою несподіванкою, бо всі зрозуміли , що не готові до реалізації його положень". За його словами, несподіванкою стало те, що з\'явились дві нові інституції - Касаційний та Апеляційний суд, які непередбачені жодним законом, з\'явилося багато інших положень, до яких держава не готова через фінансові проблеми. "З прийняттям цього закону потрібно терміново вносити численні зміни та поправки до діючого законодавства" - наголосив Олександр Пасенюк.

Була також обговорена проблема місця Центру суддівських студій у системі підвищення кваліфікації суддів. Зокрема, науковий керівник Центру суддівських студій, професор Анатолій Закалюк висловив переконання, що "судова реформа в Україні, одночасно з реформуванням законодавства та структурними змінами судової системи, повинна супроводжуватись певними якісними змінами самих суддів, насамперед підвищенням їх професійної кваліфікації, оволодінням новими актами законодавства та судовою практикою їх використання.". Анатолій Закалюк повідомив, що сьогодні до процесу правової освіти працівників юстиції активно залучається Центр суддівських студій.

Анатолій Закалюк також висловив сподівання, що семінар започаткує співпрацю з Посольством Франції в Україні у цьому напрямку. "Тут є двостороння зацікавленість - з одного боку отримати знання і досвід, з іншого - сприяти розвитку демократизації та реформуванню судової системи в Україні" - зазначив науковий керівник Центру суддівських студій.

Прес-служба Міністерства юстиції України
Tел. 229-88-70
E-mail: press@minjust.gov.ua