10-06-200200:00

Міністр юстиції України та члени делегації Венеціанської Комісії обговорили Закон "Про політичні партії в Україні"

10 червня 2002 року в Міністерстві юстиції України відбулася зустріч Міністра юстиції України Олександра Лавриновича з делегацією Венеціанської Комісії в рамках її візиту в Україну з 8 по 12 червня 2002 року. На зустрічі сторін було обговорено Закон України "Про політичні партії в Україні", експертизу якого члени Венеціанської комісії виконуватимуть протягом візиту на прохання Моніторингового комітету Парламентської Асамблеї Ради Європи.

Члени делегації Венеціанської Комісії повідомила, що має деякі ускладнення з трактуванням Закону "через неточності у перекладі та брак деякої інформації". Зокрема, членів делегації цікавило питання можливості створення в Україні політичних партій регіонального рівня, фінансовий бік створення загальнонаціональних партій, доцільність вимог закону щодо обов\'язкового створення регіональних партійних осередків, перевірка партій на дотримання вимог нової редакції Закону "Про політичні партії в Україні", а також можливість створення політичних партій на території України іноземними громадянами та особами без громадянства.

Відповідаючи на запитання членів делегації, Міністр юстиції Олександр Лавринович, пославшись на статтю Закону, зокрема, повідомив, що політичні партії в Україні можуть мати виключно загальнонаціональний статус, оскільки тільки такий статус надає політичним партіям реальну змогу брати участь у виборах та впливати на роботу органів влади. "Для вирішення неполітичних питань в Україні існують громадські організації, і ми не маємо жодних проблем, щоб громадська ініціатива не знайшла свого втілення" - підкреслив Міністр. Він поінформував членів Комісії, що українське законодавство "є дуже ліберальним" і дозволяє об\'єднання громадян з будь-яких питань.

Олександр Лавринович зазначив, що за принципом фінансування політичні партії не мають переваг перед громадськими організаціями, а також не мають бюджетного фінансування. Торкаючись фінансового боку партійної діяльності, Олександр Лавринович, пославшись на цілком позитивний досвід створення в країні 124 партій, також повідомив членів Комісії, що вимога Закону про збір 10 тисяч підписів у двух третинах областей України при заснуванні партії, не потребує значного фінансування.

Щодо вимоги Закону про обов\'язкове існування регіональних партійних осередків, Міністр юстиції зазначив, що таке положення було ухвалене парламентом, оскільки "є точкою зору переважної кількості політичних партій в Україні".

Коментуючи перевірку політичних партій України щодо дотримання нового Закону, яка має відбутися через рік після парламентських виборів, Олександр Лавринович повідомив, що вона буде вибірковою. Принцип вибірковості, за його словами, буде визначено наступного року. Він висловив переконання щодо лояльності політичних партій до діючого законодавства. Хоча припустив, що "кількість партій в Україні трохи зменшиться".

Олександр Лавринович також повідомив членів Комісії, що відповідно до діючого законодавства іноземні громадяни не мають права займатися політичною діяльністю на території України. "Це є нелогічним, щоб іноземні громадяни вирішували питання загальнонаціонального рівня в іншій державі", заявив Міністр. Хоча припустив, що після вступу України до Європейського Союзу та надання їй статусу повноправного члена цієї організації, в Україні відбудуться певні зміни і буде дозволено брати участь у політичному житті країни всім громадянам Європейського Союзу.

Щодо політичної діяльності на території України осіб без громадянства, то Міністр юстиції України визнав, що це питання містить "певну проблематичність".

Довідка. Закон України "Про політичні партії в Україні" було ухвалено Верховною Радою України 5 квітня 2001 року.

Європейська Комісія "Демократію через право" (Венеціанська Комісія) - є консультативним органом Ради Європи з питань конституційного права. Рішення про створення Комісії було схвалене Європейською конференцією Міністрів закордонних справ (м.Венеція, січень 1990 р.)

22 листопада 1996 р. Верховна Рада України схвалила Закон України "Про приєднання України до часткової Угоди про Європейську Комісію "За демократію через право" (Венеціанську Комісію).

Прес-служба Міністерства юстиції України
Tел. 229-88-70
E-mail: press@minjust.gov.ua