24-10-200200:00

Міністр юстиції вважає матеріально-технічне та фінансове забезпечення судів критичним

"Ситуацію, яка склалася в сфері матеріально-технічного та фінансового забезпечення судів, інакше як критичною назвати не можна". Про це заявив Міністр юстиції України Олександр Лавринович на V з\'їзді суддів України, який відбувся 24 жовтня 2002 року в м.Києві. Міністр юстиції зазначив, що не зважаючи на те, що за плановими показниками Закону України "Про державний бюджет на 2002 рік" видатки на забезпечення діяльності судів, у порівнянні з 1997 роком, збільшилися по місцевих судах у 2,6 рази, по апеляційних судах у 2,7 рази, по військових судах у 2,95 рази, "не було жодного року, щоб видатки на забезпечення діяльності судів, передбачені Законом України про Державний бюджет, забезпечувалися в повному обсязі".

За словами Міністра, "не зважаючи на недофінансування, закладене вже в самому Законі про Державний бюджет, (зокрема, затверджені на 2002 рік бюджетні видатки за програмою "Здійснення правосуддя місцевими судами" становлять лише 47%, апеляційних - 55,5%, військових судів - 68% від потреби), стовідсотково виділяються видатки лише на оплату праці суддів та працівників апарату судів та на довічне грошове утримання суддів у відставці". Минулого року недофінансування судів склало 32,122 млн. грн. з передбачених бюджетом 126,66 млн. грн., на утримання місцевих судів та 30,568 млн. грн. - апеляційних судів. У поточному році, станом на 1 жовтня, видатки по місцевих судах профінансовані лише на 23%, по апеляційних судах - на 77%, по військових судах - на 52 %. За словами Міністра, кошти на капітальний ремонт приміщень судів та на придбання обладнання у 2002 році з Державного бюджету "взагалі практично не виділялися". Фінансування закупівлі технічних засобів фіксування судового процесу у 2002 році виконане на 22 %.

"Ще набагато гіршою" назвав Міністр ситуацію щодо забезпечення судів належними приміщеннями. Із 744 приміщень, які займають місцеві суди, тільки 349 (47%) відповідають вимогам здійснення правосуддя. 36 місцевих судів працюють в аварійних приміщеннях. Практично кожне третє приміщення апеляційних судів, за словами Міністра, також не відповідає вимогам, які пред\'являються в технічному плані для відправлення правосуддя. Належними приміщеннями забезпечено лише 68 місцевих судів, а також апеляційні суди Харківської, Луганської, Одеської та Херсонської областей.

"Ми розуміємо проблеми з наповненням дохідної частини Державного бюджету і враховуємо наявність пріоритетів щодо витрат бюджету. Але сподіваюся, що серед державних пріоритетів опиняться і конституційні функції, покладені на судову гілку влади. Забезпечення конституційних норм має бути визнане пріоритетним напрямок для фінансування." - заявив Міністр юстиції.

Прес-служба Міністерства юстиції України
Tел. 229-88-70
E-mail: press@minjust.gov.ua