Завдяки ефективній роботі юристів Міністерства юстиції в рамках судового розгляду справи проти України за позовом ВАТ «Татнєфть» Арбітражний суд міста Москви прийняв рішення на користь нашої держави, не допустивши стягнення на користь позивача майна, яке належить Україні в Москві.
З метою захисту прав та інтересів України у цій справі представниками Міністерства юстиції до суду було подано клопотання про припинення провадження з двох самостійних підстав: судового імунітету України згідно з положеннями російського законодавства та відсутності «ефективної юрисдикції» Арбітражного суду міста Москви.
Суд підтримав позицію Міністерства юстиції, визнавши, що Україна володіє судовим імунітетом у цій справі, адже держава не надавала прямої згоди на юрисдикцію російських судів щодо провадження про визнання та виконання арбітражного рішення.
Крім того, московський суд визнав, що він не має ефективної юрисдикції щодо цього провадження, адже заявником не доведено наявності в межах його територіальної юрисдикції майна держави, на яке може бути звернено стягнення. Вказане заявником українське майно у Москві використовується виключно в дипломатичних та культурних цілях, а отже захищене від можливості конфіскації відповідними міжнародними конвенціями.
За словами Міністра юстиції Павла Петренка, Мін’юст продовжує роботу із захисту прав української держави, в тому числі й у справах, які стосуються держави-агресора чи російських компаній.
«Ми вже представили перші результати виконання рішення суду щодо стягнення з «Газпрому» майже 172 млрд грн. Ми маємо перші успіхи у справах проти Росії в Європейському суді з прав людини. Триває робота, спрямована на доведення вини Росії в Міжнародному суді ООН», - наголосив Павло Петренко.
«Це дуже важлива для нас перемога, і цінність її навіть більша від того, що ми здобули її саме в російському суді. Міністерство юстиції продовжує працювати над низкою інших резонансних справ і відстоювати інтереси України в міжнародних судах», - додав заступник Міністра юстиції Сергій Шкляр.
Нагадаємо, що у травні 2008 року ВАТ «Татнєфть» ініціювала арбітражне провадження проти держави Україна, посилаючись на порушення Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про сприяння та взаємний захист інвестицій.
29 липня 2014 року арбітражний трибунал ad hoc оголосив рішення у справі, зобов’язавши Україну сплатити 112 мільйонів доларів США та відсотки у якості компенсації за вищезгаданої угоди.
Не погоджуючись з таким арбітражним рішенням, Україна ініціювала процес його оскарження за місцем арбітражного розгляду – у місті Париж, Французька Республіка.
Не зважаючи на те, що справа про оскарження рішення арбітражного трибуналу ad hoc наразі знаходиться у провадженні Касаційного суду Французької Республіки, ВАТ «Татнєфть» звернулось із заявами про визнання та звернення до виконання арбітражного рішення у трьох іноземних юрисдикціях: Російській Федерації, Сполучених Штатах Америки та Великобританії.