24-10-200200:00

Мін'юст у повному обсязі виконав зобов\'язання по проведенню судової реформи, покладених на Міністерство Законом "Про судоустрій"

Міністерство юстиції в повному обсязі виконало положення Закону “Про судоустрій”, зокрема, покладені на Міністерство функції по підготовці проектів нормативно-правових актів з питань реформування судової системи та організації діяльності судів, підготовці пропозицій щодо приведення процесуального законодавства у відповідність із Законом “Про судоустрій”, вивченню питань кадрового забезпечення судів та проведенню інвентаризації матеріально-технічної бази судів. Про це заявив Міністр юстиції України Олександр Лавринович на V з\'їзді суддів України, який відбувається сьогодні, 24 жовтня 2002 року, в Києві.

Міністр юстиції, зокрема, повідомив, що відповідно до указів Президента з серпня 2001 року кількісний склад суддів загальних місцевих судів був збільшений на 986 осіб, працівників апарату цих судів на 7831 особу, тобто вдвічі; суддів загальних апеляційних судів – на 580 осіб, працівників апарату цих судів на 1549 осіб, або майже втричі. Крім того, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України, підготовленого Мін\'юстом, з квітня 2001 року збільшено граничну чисельність працівників апарату місцевих судів на 5584 особи, чисельність працівників апарату апеляційних судів – на 1295 осіб. У той же час, Міністр зазначив, що у зв\'язку з труднощами фінансування судів, додаткові посади працівників апаратів місцевих судів будуть вводитися протягом 2002-2003 року. Апеляційні суди свою додаткову штатну чисельність працівників апарату отримали вже в цьому році.

Протягом 2002 року, як і в попередні роки, Мін\'юст також здійснив “всі необхідні функції” по кадровому забезпеченню та підготовці необхідних документів для призначення Президентом України суддів, що обираються вперше. Протягом 2001 року Указами Президента України призначено на посади професійних суддів вперше – 289 осіб, за 9 місяців 2002 року відповідно призначено 357 осіб. Відповідно до документів, підготовлених Мін\'юстом, в 2001 році обрані Верховною Радою України суддями безстроково – 447 суддів, у 2002 році обрано – 338 суддів.

Одночасно Міністр юстиції зазначив, що до формування суддівського корпусу слід відноситися “з максимальною відповідальністю та вимогливістю”, і в першу чергу – кваліфікаційним комісіям суддів. Олександр Лавринович навів статистику, яка свідчить, що якщо протягом 1998-1999 років за порушення присяги в Україні не було звільнено жодного судді, то у 2002 році через порушення присяги було звільнено 9 суддів, у 2001 році – 15 суддів, крім цього троє суддів у зв\'язку з набранням законної сили обвинувального вироку, за 9 місяців 2002 року за порушення присяги було звільнено 7 суддів.

Олександр Лавринович також повідомив, що на сьогодні суддівський корпус має “велику кількість незаповнених вакансій”. Причиною такого становища Міністр назвав “не тільки брак потрібної кількості достатньо кваліфікованих юристів, які можуть стати суддями, а й відсутність достатніх можливостей забезпечення суддів нормальними умовами роботи”.

Щодо підготовки кваліфікованих кадрів для роботи на посадах суддів, Міністр повідомив, що за останні три роки у Харківській Національній юридичній академії ім.. Ярослава Мудрого пройшли навчання 204 особи. В 2002 році здійснено добір на навчання 124 слухачів. На навчання в Інститут підготовки професійних суддів. який розпочав роботу цього року при Одеській юридичній академії, в 2002 році прийнято 78 слухачів.

Олександр Лавринович також зачитав привітання до V з\'їзду суддів України від імені Прем\'єр-міністра України Анатолія Кінаха. У привітанні , зокрема, йшлося: “Права і свободи людини та її гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Забезпечення прав і свобод людини є головним обов\'язком держави. Саме на суддів сьогодні покладено особливу місію – втілення цієї шляхетної мети в життя. Ще мудрий Сократ відзначив, що суддя повинен мати чотири якості: учтиво слухати, мудро відповідати, тверезо міркувати, неупереджено вирішувати. Нехай же вам вистачить творчої наснаги, професійної культури і щиросердечної доброти для проявів цих якостей до кожної людини, що звертається до суду за захистом своїх прав і свобод, за пошуком добра і справедливості. Бажаю з\'їзду успішної роботи. Міцного вам здоров\'я, особистого щастя, родинного добробуту. Нехай ваш високий професіоналізм та відданість роботі і надалі служать побудові демократичної і процвітаючої України.”

Прес-служба Міністерства юстиції України
Tел. 229-88-70
E-mail: press@minjust.gov.ua