31-08-202315:57

Мін'юст завершив ІІ етап первинної оцінки стану імплементації актів права ЄС

Міністерство юстиції України завершило ІІ етап селф-скринінгу (первинної оцінки стану імплементації актів права Європейського Союзу (acquis ЄС)).

У рамках ІІ етапу селф-скринінгу, який тривав 2 місяці, Мін’юстом, як відповідальним за 23 та 24 переговорні розділи, було підготовлено 2 звіти з пропозиціями Кабінету Міністрів України для наповнення майбутньої Національної програми нормативно-правового наближення українського законодавства до актів права ЄС.

Звіт щодо переговорного розділу 23 «Судова влада та фундаментальні права» є особливим, оскільки майже не містить актів acquis ЄС (97 актів, з яких лише 7 потребують імплементації), натомість включає  інформаційно-аналітичну інформацію за такими напрямами:

●  судова влада (незалежність судової влади, компетентність, ресурси судової влади);

●  антикорупція (ключові інституції, законодавство, протидія корупції, криміналізація корупції);

●   основоположні права (права людини за 20 окремими напрямами, свобода переміщення осіб, громадянство ЄС).

За результатами первинної оцінки, Міністерством юстиції була опрацьована інформація від більш ніж 25 центральних органів виконавчої влади, органів судової влади, інших державних органів, а також громадських і міжнародних організацій, які відповіли на поставлені питання Міністерства на основі методології скринінгових звітів Європейської комісії та на основі щорічного звіту «Верховенство права 2023» (Rule of Law 2023). Вказаний звіт також допоможе в майбутньому Україні дати відповіді на запитання Європейської комісії, коли розпочнеться офіційний скринінг у рамках перемовин про членство України в ЄС.

Зокрема, Кабінету Міністрів України було запропоновано:

-  у рамках блоку «Судова влада» — 16 пріоритетних заходів до Національної програми;

-  у рамках блоку «Антикорупція» — 16 пріоритетних заходів до Національної програми;

-  у рамках блоку «Основоположні права» — 15 пріоритетних заходів до Національної програми та 5 рекомендацій щодо прийняття Верховною Радою України вже  поданих законопроєктів, які напряму впливають на відповідність сфери прав людини стандартам ЄС.

Звіт щодо переговорного розділу 24 «Юстиція, свобода та безпека» вміщує в себе інформацію з низки сфер, відповідальними за які є Міністерство внутрішніх справ України (міграція, візова політика, політика притулку, переміщення через кордони, поліцейське співробітництво), а також Міністерство юстиції України (судове співробітництво в цивільних, комерційних і кримінальних справах). У рамках 24 розділу загалом було проаналізовано 1270 актів права ЄС, з яких 124 верифіковані такими, що потребують імплементації. З метою продовження виконання зобов’язань Кабінету Міністрів було запропоновано 130 завдань для подальшого наповнення Національної програми.

Міністерство юстиції України здійснювало координацію як головний виконавець у сферах:

● 19.20 Судове співробітництво у цивільних справах / Judicial cooperation in civil matters (усього актів — 110, з них 27 потребують імплементації);

● 19.30 Поліцейське співробітництво та судове співробітництво у кримінальних та митних справах / Police and judicial cooperation in criminal and customs matters (усього актів — 337, з них 52 потребують імплементації);

●  19.40 Програми / Programmes (усього — 51 акт, з них 4 потребують імплементації).

Міністерство юстиції визначено головним виконавцем за 55 актами.

Також були підготовлені та надіслані відповідальним державним органам пропозиції Мін’юсту до звітів, за сферами, у межах компетенції Міністерства юстиції за переговорними розділами: 1 (1 акт), 3 (2 акти), 4 (2 акти), 6 (2 акти), 8 (2 акти), 10 (10 актів), 19 (2 акти), 26 (8 актів), 30 (24 акти), 31 (17 актів), 34 (83 акти).

 

Довідково:

Відповідно до інформації Уряду України, наступними кроками у цьому процесі є:

-  формування актуального переліку acquis;

-  узагальнений перелік уже ухваленого українського законодавства, що відповідає acquis;

-  аналіз розбіжностей між станом імплементації acquis в рамках Угоди про асоціацію та актуальним правом ЄС;

-  розробка Національної програми адаптації законодавства до права ЄС та плану імплементації acquis (на заміну Плану заходів з виконання Угоди про асоціацію);

-  розробка проєктів нормативно-правових актів, що мають бути прийняті в рамках переговорного процесу;

-  ухвалення відповідних законопроєктів;

-  імплементація прийнятого законодавства;

-  моніторинг проєктів законів на відповідність європейським зобов'язанням;

-  опрацювання підходів до формування переговорних позицій;

-  надання підтримки Єврокомісії у здійсненні підготовки до офіційного скринінгу в 2024 році.

Міністерство юстиції України висловлює вдячність усім залученим до процесу селф-скринінгу в рамках 23 та 24 переговорних розділів і сподівається на позитивну оцінку Єврокомісії для початку проведення повноцінних перемовин з ЄС про членство.