25-11-201614:00

НАЗК замість публічних дискусій має виправити усі недоліки розроблених порядків та привести документи у відповідність до чинного законодавства, - Наталія Севостьянова

«На жаль, НАЗК вже не вперше намагається зареєструвати неякісні документи з першого разу, не усуваючи зауваження Міністерства юстиції, і не проводячи обговорення до моменту подачі на розгляд Мін’юсту. Ми вважаємо, що такий підхід є неприпустимим. Ми наголошуємо, що неякісні документи, які порушують права людини і які не відповідають чинному законодавству, не будуть зареєстровані у Міністерстві юстиції. На нашу думку, неприпустимо з приводу зауважень, які лежать виключно у юридичній площині, піднімати дискусію в соціальних мережах чи через інші інформаційні джерела. Ці зауваження треба усувати і рухатися в напрямку виконання кожним органом своїх функцій», - наголосила Наталія Севостьянова.

За її словами, порядок реєстрації нормативно-правових актів єдиний для всіх органів державної влади. Цей порядок дає можливість підготувати якісні документи, які унеможливлять перебирання органами на себе більших повноважень, ніж передбачено законом, обмеження прав і свобод громадян та інших порушень чинного законодавства.
Вона також звернула увагу на те, що з наступного року порядок щодо повної перевірки декларацій стосуватиметься понад 800 тисяч громадян – державних службовців, представників місцевої влади, працівників бюджетної сфери. Тому даний документ має бути ідеально прописаний, щоб не створити зайвих проблем.

«Що стосується моніторингу способу життя, ми хочемо зазначити, що в ньому взагалі не роз’яснюється, що це за моніторинг і як він буде проходити. На сьогодні ці порядки не містять жодних строків початку чи завершення таких перевірок. Це унеможливлює в подальшому притягнення порушників до кримінальної  відповідальності», - додала Наталія Севостьянова.

Заступник Міністра юстиції Сергій Петухов у свою чергу зауважив, що відповідно до тексту розроблених порядків, НАЗК має отримати абсолютно дискреційні повноваження, які нічим не обмежені і не регульовані.

«З нашої точки зору, це може призвести до порушення прав людини і зловживань. Відповідно такий підхід створює корупційні ризики. Саме тому ми повернули на доопрацювання ці порядки», - наголосив він.

За його словами, порядок містить усього 2 сторінки, які визначатимуть, яким чином будуть проводитися перевірки 800 тисяч людей з можливим звинуваченням їх у корупції, у безпідставному збагаченні та, відповідно, притягненні до адміністративної і, навіть, кримінальної відповідальності.

«Затвердження такого порядку – це створення "інквізиції" в Україні, де сотні інквізиторів, так званих уповноважених осіб, можуть таємно по всій країні збирати інформацію протягом необмеженого терміну і потім притягати людей до відповідальності. Така уповноважена особа складає одноосібно висновок за результатами моніторингу, де встановлюється невідповідність способу життя чиновника, з поясненнями у довільній формі. І цей «папірець» даватиме право розпочати кримінальну справу проти людини, чи публічно оголосити, що вона є корупціонером», - заявив заступник Міністра юстиції.

Він також додав, що надіслані представниками НАЗК порядки не сприяють правовій визначеності. Вони надають повноваження без указання змісту рішень, порядку проведення перевірок, забезпечення права особи ознайомитися з перевіркою відносно неї, чіткого порядку оскарження.

«Ми прийняли рішення опублікувати наші висновки, щоб будь-яка особа могла з ними ознайомитися і зробити для себе висновки. Сподіваємося, у агентстві зроблять аналогічний крок стосовно текстів порядків», - зазначив Сергій Петухов.

За словами заступника Міністра юстиції Гії Гецадзе, агентство має виправдати своє існування і довести суспільству свою користь для нашої країни.

«Ми готові допомогти агентству у цьому, однак ми не можемо допустити реєстрацію нормативно-правових актів, які можуть містити корупційні ризики», - сказав він.

При цьому він зауважив: найбільший ризик нині полягає у тому, щоб спеціально створені антикорупційні органи не перетворилися у корупційні.

«Я вважаю, що НАЗК в першу чергу має працювати відкрито. Ми маємо створити ефективний механізм моніторингу за участю громадського середовища», - наголосив Гія Гецадзе.

Народний депутат Ігор Алексеєв у свою чергу заявив, що порядки, які були надіслані до Міністерства юстиції, м’яко кажучи, є не фаховими і недолугими.

«Приймаючи порядки з такими недоліками, ми створюємо можливість для чиновників у подальшому оскаржувати результати перевірки через суд і затягувати притягнення себе до відповідальності. Тому в НАЗК мають бути зацікавлені у тому, щоб створити якісний і фаховий продукт. Я закликаю перейти від звинувачень до фахової роботи», - наголосив він.

За словами народного депутата Андрія Помазанова, через непрофесійну підготовку документів НАЗК Міністерство юстиції сьогодні змушене пояснювати народу України свою позицію і розповідати державному органу, який покликаний боротися з корупцією, як треба працювати.

«Ми маємо зареєструвати якісно розроблені положення, в яких буде прописано і загальні положення, і конкретні дії, і строки виконання, і відповідальність за цю роботу. Причинами того, що всього цього немає у запропонованих порядках є або некомпетентність, або свідоме завалювання реформи. Я закликаю всіх членів НАЗК працювати спільно з Міністерством юстиції. Нічого нового в тому, що Мін’юст відмовився юстувати недосконалий підзаконний акт немає. Треба допрацювати і зробити такий документ, який надасть можливість ефективно перевірити 800 тисяч декларацій і виявити корупціонерів», - резюмував депутат.

НАКАЗ ТА ВИСНОВОК Міністерства юстиції № 3319-5 від 23.11.2016 Про повернення нормативно-правового акта без державної реєстрації для доопрацювання

НАКАЗ ТА ВИСНОВОК Міністертсва юстиції № 3320-5 від 23.11.2016 Про повернення нормативно-правового акта без державної реєстрації на доопрацювання