24-05-202112:46

Обмін досвідом: Німеччина поділилась із Україною власними практиками будівництва та функціонування сучасних установ з виконання покарань із багатофункціональними завданнями

Під головуванням заступниці Міністра юстиції України Олени Висоцької відбулась онлайн-зустріч із представниками Сенату з питань юстиції землі Берлін (Федеративна Республіка Німеччина) та Німецького Фонду міжнародного правового співробітництва. Захід відбувся на виконання домовленостей між міністерствами юстиції України та ФРН щодо обміну досвідом у пенітенціарній сфері.

Під час онлайн-зустрічі німецькі колеги поділились з Українською стороною власним досвідом планування, будівництва та функціонування у ФРН сучасних установ з виконання покарань із багатофункціональними завданнями (декількома режимами виконання покарань в одній установі, у тому числі для осіб під вартою в рамках досудового розслідування).

Німецька сторона представила засади та рекомендації у сфері будівництва установ з виконання покарань на прикладі двох об'єктів у землі Берлін – «Гейдерінг» та «Дюппель».

«Дюппель» – установа з виконання покарань відкритого типу для чоловіків, зона розміщення/утримання якої загалом налічує 250 одиночних камер. Кожне з таких стандартних приміщень має площу приблизно 10,6 м². В установі є також спеціальні камери для осіб з інвалідністю. Їхня площа майже вдвічі більша, ніж у стандартних: приблизно 20 м². Розташовані такі приміщення на першому поверсі, оснащені власною ванною кімнатою (туалет, умивальник, душ). Крім того, одна камера передбачена для тимчасового розміщення в’язнів, яких переводять в установу із закритим типом виконання,та яка обладнана засобами безпеки, антивандальним убезпечувальним устаткуванням.

Інша установа – «Гейдерінг» –закритого типу. "Будівництво цього об'єкту відбувалось за стандартами для установ юстиції з виконання покарань: великі за площею камери (щонайменше 6 м²), повністю відокремлений і оснащений окремим провітрюванням туалет при розміщенні в камері кількох осіб, усі приміщення – із забезпеченням доступу до природного, нефільтрованого світла. Базуючись на цьому, органи з виконання покарань в землі Берлін визначилися, що камери, які є меншими за 7 м2, не будь використовуватись, а двомісне розміщення здійснюватиметься лише у тих камерах, які мають базову площу у 12,5 м2 плюс відокремлену та провітрювану назовні туалетну площу", – розповів Юрген Хайтманн, представник відділу з питань будівництва IIIA 7 Сенатського управління з питань юстиції, захисту споживачів та антидискримінації (федеральна земля Берлін).

Також під час онлайн-зустрічі сторони обговорили інші питання, зокрема:

  • планування споруд з огляду на багаторежимність та можливість переводу в'язнів з одного режиму в інший, з урахуванням заходів із ресоціалізації та підготовки до звільнення;
  • використання сучасних будівельних технологій;
  • планування території всієї установи;
  • питання можливого аутсорсингу з боку німецьких державних органів з точки зору планування та будівництва відповідних установ тощо.

"Наразі Україна продовжує свій шлях реформування пенітенціарної системи. Європейські ж країни вже декілька років тому пройшли його. Тож, вони мають досвід, яким можуть поділитись із нами, а нам, у свою чергу, є чого навчитись. Адже система виконання покарань в нашій державі не повинна надалі базуватись лише на тимчасовій ізоляцієї людини від соціуму. Наша мета – створення гуманістичної системи виконання кримінальних покарань, що гарантуватиме безпеку суспільства та забезпечуватиме соціальне зцілення людини", – зазначила профільна заступниця Міністра юстиції Олена Висоцька.