14-12-202314:02

Олександр Банчук: Сталість моделі Барнахус має вирішальне значення для досягнення довгострокових позитивних результатів у сфері добробуту та захисту дітей

У Києві відбувся перший форум «Роль моделі Барнахус в системі захисту прав дитини». Захід проводився з метою обміну кращими практиками, обговорення проблемних питань і пошуку спільних рішень задля досягнення консенсусу щодо реалізації моделі на національному та місцевому рівнях, її нормативного регулювання, а також розробки рішень для забезпечення сталості моделі.

У форумі взяли участь представники і представниці міністерств, Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Офісу Генерального прокурора, Національної поліції України, судді Верховного Суду, представники та представниці центрів Барнахус (тих, які вже працюють і тих, які готуються до відкриття), місцевих прокуратур, органів досудового розслідування, судів, установ судово-медичної експертизи, системи надання безоплатної правничої допомоги, соціальних служб, закладів охорони здоров’я, міжнародних організацій в Україні, організацій громадянського суспільства, експертної і наукової спільноти та інших зацікавлених осіб.

Заступник Міністра юстиції України, голова Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх, Олександр Банчук та керівниця програми захисту дітей Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, Ван Чі Пхам, високо оцінили досягнення на шляху захисту дітей, які постраждали від насильства, або стали його свідками.

Як відзначив заступник Міністра юстиції, Олександр Банчук, сталість моделі Барнахус має вирішальне значення для досягнення довгострокових позитивних результатів у сфері добробуту та захисту дітей.

«Об'єднуючи різних фахівців і служби під одним дахом, модель забезпечує цілісний і скоординований підхід до задоволення потреб дітей, які зазнали жорстокого поводження або насильства. Стале впровадження моделі Барнахуса не лише захищає дітей від подальшої шкоди, але й сприяє загальному благополуччя громади. Вона підкреслює важливість безперервної співпраці, навчання та розподілу ресурсів. Зрештою, стійкість моделі Барнахус є ключовим фактором для створення довготривалого впливу на життя дітей та покращення ситуації у сфері захисту дітей в цілому», — підкреслив він.

Форум складався з декількох частин. Протягом першої з них учасниками, зокрема органами місцевої влади, було представлено найуспішніші моделі і практики впровадження центрів за моделлю Барнахус в Україні. Крім того спеціалістка з питань захисту дітей Регіонального офісу ЮНІСЕФ у країнах Європи та Східної Азії Іна Верзіволлі навела аналіз міжнародного досвіду впровадження моделі Барнахус, після чого відбулась онлайн-дискусія «Сталість функціонування моделі: план дій щодо розвитку. Визначення подальших кроків».

Під час другої частини форуму учасники були розділені на декілька тематичних груп, де вони обговорили та запропонували подальші кроки розвитку моделі Барнахус в Україні в таких напрямах:

  • Перші кроки в центрі моделі Барнахус: проблемні питання та шляхи їх вирішення;
  • Надання послуг у центрі Барнахус;
  • Психологічна підтримка дітей, які постраждали або стали свідками насильства;
  • Соціальний супровід дітей і сімей у центрі Барнахус;
  • Проведення слідчих / процесуальних дій на базі центру Барнахус;
  • Опитування на базі центру Барнахус;
  • Шляхи розвитку моделі Барнахус (онлайн).

Після закінчення роботи у групах, кожна з них представила свої напрацювання. В подальшому ці практики будуть взяті до уваги профільними експертами та надалі впроваджуватимуться разом із моделлю Барнахус задля добробуту дітей України.

Проєкт «Впровадження моделі Барнахус для захисту дітей-постраждалих від насильства», ініційований Міжвідомчою координаційною Радою з питань правосуддя щодо неповнолітніх, імплементується МБФ «Українська фундація громадського здоров’я» за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні UNICEF Ukraine.

Для довідки.

Центр захисту соціально-психологічної підтримки у процесі правосуддя дітей, які постраждали або стали свідками насильства (модель «Барнахус») надає комплексну соціальну, психологічну, правову, медичну й інші види допомоги та послуги дітям — потерпілим та свідкам у провадженнях щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних із насильством. Діяльність Центру спрямовується на дітей віком до 18 років.

Протягом останніх декількох років МКР активно працює над впровадженням в Україні моделі Барнахус, і зараз, під час війни, цей процес набув особливого значення.