Жодних рішень про вас без вас, міжвідомча взаємодія замість купи довідок, аргументація рішень замість відписок – усе це новації, передбачені законопроєктом «Про адміністративну процедуру». Це перший в історії незалежної України закон, що регулюватиме відносини особи та держави на основі європейських стандартів. І профільним парламентським комітетом він вже був рекомендований до прийняття у другому читанні. Про це розповів заступник Міністра юстиції Олександр Банчук у своїй колонці на сайті видання «Ліга:Закон».
«Законопроєкт про адміністративну процедуру балансує ваги, на яких, з одного боку, права громадян, а з іншого – повноваження держави. Він повинен усунути бар’єри та спростити взаємодію між громадянами і державними органами. Це справжній крок назустріч верховенству права та тим принципам, які впроваджує Міністерство юстиції України, – рівності перед законом, визначеності та безсторонності», – зазначив Олександр Банчук.
За його словами, з 2005 року у Кодексі адміністративного судочинства були визначені принципи, які адмінсуд при вирішенні конкретної справи по адміністративному позову щодо дії чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень повинен перевірити. Це, зокрема, обґрунтованість та визначеність рішень, безсторонність і неупередженість адміністративних органів, добросовісність і розсудливість, відкритість і своєчасність, розумний строк рішень та їх оскарження, гарантування права особи на участь в адміністративному провадженні та наявність ефективних засобів правового захисту тощо. І завдання законопроєкту – нарешті наповнити ці принципи конкретним змістом.
Крім того, законопроєкт «Про адмінпроцедуру» передбачає розширення прав громадян та їх участь у прийнятті рішень. Зокрема, серед основних змін – наступні:
Крім того, законопроєктом передбачається й вдосконалення регулювання строків оскарження рішень. «Зараз у законодавстві є різнобій. Наприклад, рішення територіальних органів міністерства юстиції можуть бути оскаржені протягом 15 календарних днів, а рішення державного реєстратора – протягом 60 календарних днів. У Податковому кодексі свої строки і скарга подається протягом 10 робочих днів. Це все дезорієнтує людину, а універсальний строк оскарження, який передбачається законопроєктом, дозволяє людині впевнено прогнозувати і планувати свої дії», – пояснює Олександр Банчук.
Як повідомив заступник Міністра юстиції, якщо проєкт цього закону буде ухвалений – Уряд і Парламент матиме рівно 12 місяців, щоб забезпечити узгодженість нормативно-правових актів та привести їх у відповідність до нового закону. Це – серйозна трансформація, необхідна для забезпечення сучасної, прозорої, ефективної та сервісної системи державного управління в Україні.