18-11-202013:32

Олена Висоцька: Більш ефективно – працювати із ув’язненим під час відбування покарання, ніж вирішувати проблему повторного вчинення ним злочинів

Спілкування держави та людини після ув’язнення – це частина ресоціалізації особи, її повернення до нормального життя максимально безболісно і для неї, і для суспільства. На цьому наголосила заступниця Міністра юстиції Олена Висоцька в інтерв’ю виданню «ЗМІСТ».

За словами Олени Висоцької, в Україні чимало років на роботу соціально-виховної служби не звертали уваги, у системі виконання покарань вона просто не була пріоритетом. Наразі ж такий підхід змінюється. Адже час, коли людина перебуває за ґратами, варто використати на її ресоціалізацію, аніж потім вирішувати проблему повторного вчинення нею злочинів. «Можливо, комусь потрібна професія, а комусь – налагодити стосунки з рідними. Треба також розібратися з мотивами самого злочину (агресія, алкоголь чи наркотики). У держави не так багато інструментів і коштів, щоб реально допомогти людині після звільнення. Набагато ефективніше буде працювати з людиною під час відбування нею покарання», – зазначає заступниця Міністра юстиції.

Одним із проблемних питань в пенітенціарній системі залишається кадрове. Олена Висоцька говорить, що робота у виправних установах одна зі складних та найнебезпечніших. Втім, заробітна плата у молодшого персоналу сягає 8 тис. грн, в той час як охоронець у супермаркеті заробляє зо 12 тис. грн. І це при тому,  що молодший персонал проводить чимало часу із засудженими і фактично у тих самих умовах, що й ув’язнені. «Із закриттям малонаповнених установ доведеться скорочувати кількість персоналу. Однак, в той же час зможемо використати кошти, які раніше йшли на утримання «надлишкових» в’язниць, для вдосконалення функціонуючих закладів та для підвищення заробітної плати їх персоналу», – зазначила заступниця очільника Мін’юсту.

Після оптимізації установ виконання покарань вдасться інвестувати в діючі в’язниці та СІЗО. Адже, за словами Олени Висоцької, методик покращення процесу виконання покарань багато, але це все не має сенсу, якщо немає нормальних побутових умов утримання в’язнів.

Саме через погані умови у СІЗО з’явилася ідея платних камер, зазначає заступниця Міністра юстиції. За її словами, коли цей пілотний проєкт запустили – одразу побачили шалений попит на послугу. І він буде таким доти, доки всі ізолятори не будуть приведені до європейських стандартів. Лише після ремонту усіх слідчих ізоляторів потреба у платних камерах відпаде.

Щодо харчування в’язнів, Олена Висоцька зазначила, що його якість допоки дійсно залишає бажати кращого, адже досить довго це питання не контролювалося ззовні: у в’язниці постачальники відправляли прострочені продукти, а система їх приймала. Наразі підхід до харчування в’язнів намагаються покращити. Прогодувати одну особу коштує 27 гривень на день. У раціоні мають бути рибо, м’ясо, овочі, супи та каші. Єдине – важливо, щоб якість товарів була високою.

Ще одна тема, якої торкнулась заступниця Міністра юстиції – утримання засуджених до довічного позбавлення волі. «Сьогодні в Україні понад 1,5 тисячі «довічників». Однак і досі в державі немає механізму перегляду цієї категорії справ, вироки по яким могли бути винесені ще у 90-х роках. Європейський суд з прав людини вказував, що Україні варто мати механізм перегляду рішень про довічне ув’язнення. Відповідний проєкт Закону вже розроблено Мін’юстом», – розповіла Олена Висоцька.