09-04-202412:43

Олена Висоцька: Для створення належних умов у місцях несвободи необхідно впровадити законодавчі зміни

Про необхідні законодавчі ініціативі, спрямовані на створення належних умов у місцях несвободи, та  їх вплив на пенітенціарну систему розповіла заступниця Міністра юстиції України Олена Висоцька під час круглого столу «Обговорення актуальних законодавчих ініціатив».

Зокрема, мова йшла про проєкт Закону України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо заходів, спрямованих на поновлення прав засуджених осіб та осіб, взятих під варту, у зв’язку з неналежними умовами тримання» ( № 5653 від 11.06.2021) та проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо заходів, спрямованих на поновлення прав засуджених осіб та осіб, взятих під варту, у зв’язку з неналежними умовами тримання» (№ 5652 від 11.06.2021).

Заступниця Міністра юстиції Олена Висоцька зазначила, що прийняття даних законопроєктів забезпечать відповідність законодавства України Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, що вимагає Європейський суд з прав людини. Ці законодавчі ініціативи впроваджують у національне законодавство комплексні заходи, спрямовані на поновлення прав осіб, засуджених до позбавлення волі, у зв’язку з неналежними умовами тримання.

«Законопроєкти націлені на створення превентивних та компенсаторних механізмів юридичного захисту у місцях несвободи. Так, відповідно до законопроєктів, для відшкодування за неналежні умови тримання засудженого передбачається: скорочення строку, з якого може бути застосовано умовно-дострокове звільнення; заміна призначеного судом покарання більш м’яким або зняття судимості в порядку, передбаченому Кримінальним кодексом України; звільнення від відшкодування вартості витрат на тримання за весь строк встановленого факту тримання у неналежних умовах», - зазначила заступниця Міністра.

Для запобігання тримання засуджених в неналежних умовах планується запровадити переведення до іншого жилого приміщення (камери) з належними умовами тримання; переведення до іншої установи для попереднього ув’язнення чи установи виконання покарань; усунення причин, які роблять умови тримання неналежними (зменшення наповненості жилого приміщення (камери), здійснення ремонту, дезінфекція, дезінсекція тощо) тощо. 

Крім того, ці зміни закріплять правові підстави для створення комісії з розгляду скарг на неналежні умови тримання в установах для попереднього ув’язнення та установах виконання покарань. 

«Таким чином, впровадження відповідних змін у законодавство забезпечить ефективне використання державних коштів, сформує ефективне реагування на національному рівні на заяви, скарги засуджених та осіб, взятих під варту, щодо неналежних умов тримання та створить справедливі компенсаторні механізми, враховуючи що в Україні частково залишаються неналежні умови тримання», - констатувала Олена Висоцька.

Презентація