Делегація Міністерства юстиції України на чолі із Оленою Висоцькою, заступницею Міністра юстиції, відвідала штаб-квартиру Ради Європи у м. Страсбург. Мета візиту — участь у заключній конференції Спільного проєкту «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки в'язничної реформи в Україні Плюс» (SPERU+), запуск нового проєкту DECOPRIS, а також участь у двосторонніх зустрічах із інституціями Ради Європи.
Під час фінального заходу SPERU+ сторони підвели підсумки щодо досягнутих успіхів і результатів за останні три місяці імплементації короткотермінового проєкту. Також учасники заходу обговорили труднощі, що виникають на шляху реалізації Стратегії пенітенціарної реформи до 2026 року (далі — Стратегія) та плани на майбутнє співробітництво.
Заступниця Міністра юстиції України Олена Висоцька висловила вдячність Офісу Ради Європи в Україні за проведену роботу в рамках реалізації проєкту SPERU+: «Ми вдячні за вашу підтримку та готові до плідної співпраці з метою поліпшення умов тримання та поводження з в’язнями шляхом підвищення якості управління в’язницями в Україні». Крім того, вона наголосила на важливості нового проєкту DECOPRIS, що реалізуватиметься в межах Стратегії. За її словами, розпочатий курс реформ триває. Вказана низка реформ спрямована на:
Керівниця Проєкту SPERU+ Ольга Деркач подякувала представникам Мін’юсту та Департаменту з питань виконання кримінальних покарань за високий рівень взаємодії, відданість питанням реалізації в'язничної реформи в Україні, високу мотивацію до змін попри тривалу війну та наявні багаторічні системні проблеми.
Так, протягом дводенного візиту делегація України провела ряд двосторонніх зустрічей, зокрема із представниками Комітету з питань запобігання катуванням, Європейського суду з прав людини, Департаменту з питань виконання рішень Європейського суду з прав людини Ради Європи, Генерального директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи та Офісу Комісара Ради Європи з прав людини. Такі зустрічі сприятимуть розвитку двосторонньої співпраці в майбутньому й розумінню стану імплементації Стратегії пенітенціарної реформи в Україні.
Колеги із Ради Європи подякували Міністерству юстиції України, Департаменту з питань виконання кримінальних покарань, ДУ «Центр пробації» за стабілізацію діяльності пенітенціарної системи і пробації в умовах війни, а також готовність й надалі реалізувати широкомасштабну реформу, спрямовану на трансформацію пенітенціарної системи відповідно до міжнародних стандартів із захисту прав людини.
Для довідки.
Спільний Проєкт «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки в’язничної реформи в Україні Плюс» є четвертим компонентом Спільного Проєкту ЄC/Ради Європи «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом задля зміцнення прав людини в Україні», який співфінансується ЄС і РЄ та впроваджується Радою Європи.
Проєкт SPERU+ повністю відповідає Плану дій Ради Європи для України «Стійкість, відновлення та реконструкція» на 2023-2026 рр. Зокрема, Проєкт відповідає цілі «продовження підтримки органів влади у розбудові сучасних пенітенціарних систем та систем пробації з акцентом на переході від каральних до реабілітаційних підходів у контексті війни та періоду післявоєнного відновлення».
Вказаний Проєкт опирається на результати, досягнуті в рамках Спільного проєкту ЄС та Ради Європи «Підтримка пенітенціарної реформи в Україні» (JP SPERU), а також на стратегічні цілі та плани реформ, ухвалені Урядом України у Стратегії пенітенціарної реформи до 2026 року щодо «створення гуманної системи виконання кримінальних покарань, яка гарантуватиме безпеку в суспільстві та забезпечуватиме соціальну адаптацію засуджених».