01-03-202416:53

Олена Висоцька провела зустріч з представниками Міністерства юстиції Польщі та Посольства Польщі в Україні

29 лютого 2024 року заступник Міністра юстиції України Олена Висоцька провела зустріч із заступником Державного секретаря Міністерства юстиції Республіки Польща Марією Ейхарт та третім секретарем політичного відділу Посольства Республіки Польща в Україні Монікою В’ятшик. Метою зустрічі стало обговорення реформ та змін у пенітенціарній системі України та процесу реформування після повномасштабного вторгнення.

Олена Висоцька відзначила, що для нас є особливо цінним досвід спілкування  з нашими партнерами в пенітенціарній сфері, адже це важливо для проведення реформ в Україні: «Ми відвідуємо пенітенціарні установи інших держав, в тому числі Польщі, з метою перейняття досвіду наших європейських колег».

Заступник Міністра юстиції також додала, що попри виклики, пов’язані з війною, українська сторона прагне залучити все більше ув’язнених до працевлаштування та сприяти цифровізації пенітенціарних установ.

Вона також зазначила, що для України одним із головних завдань залишається реалізація Стратегії реформування пенітенціарної системи. Розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2022 року № 1153-р «Про схвалення Стратегії реформування пенітенціарної системи на період до 2026 року та затвердження операційного плану її реалізації у 2022-2024 роках» є ключовим для реалізації реформ та слугує своєрідною «дорожньою картою» у взаємодії з іншими органами державної влади. Так, реформа пенітенціарної системи України передбачає наступне:

  • створення належних умов тримання засуджених та осіб, взятих під варту;
  • створення ефективної системи запобігання та протидії катуванням, жорстокому, нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню;
  • забезпечення права на охорону здоров’я та медичну допомогу, соціальний захист в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах;
  • збільшення кількості випадків застосування покарань та запобіжних заходів, не пов’язаних з ізоляцією від суспільства, та подальший розвиток органів пробації;
  • удосконалення методів та інструментів виправлення і ресоціалізації засуджених та їх подальше впровадження;
  • забезпечення належного рівня безпеки та правопорядку в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах;
  • формування ефективної моделі підготовки та діяльності персоналу органів і установ пенітенціарної системи;
  • розширення можливостей цифровізації пенітенціарної системи.

«До 24 лютого 2022 року ми впевнено крокували вперед. Так, до початку повномасштабного вторгнення в Україні було 45 тисяч ув’язнених. Проте війна внесла корективи — наразі мова йде про 40 тисяч, частина з яких (3 тисячі засуджених) перебуває на окупованих територіях», — зазначила заступник Міністра юстиції.

У свою чергу представники іноземної делегації відмітили здобутки, яких було досягнуто у сфері реформування пенітенціарної системи Польщі протягом останніх років. Окрім того, учасники зустрічі наголосили на важливості подальшого розширення власної пенітенціарної системи в умовах зростання геополітичної напруги у світі.

На завершення зустрічі сторони погодилися співпрацювати у майбутньому, аби й надалі обмінюватися досвідом у сфері проведення реформ пенітенціарної системи.