Згідно із законодавством України, важливою умовою для реєстрації шлюбу є досягнення особами, які бажають одружитися, шлюбного віку – 18 років. Однак Закон передбачає й можливість одруження у більш ранньому віці – з 16 років. Такі неповнолітні особи можуть одружитися за умови надання їм судом права на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам. Рішення суду в таких випадках є єдиною законною підставою такого шлюбу.
«Протягом січня-вересня 2020 року в Україні 486 неповнолітніх осіб за рішенням суду отримали право на шлюб. З них 472 жінки та 14 чоловіків. У міській місцевості право на шлюб отримали 210 осіб, у сільській – 276. Загалом же за 9 місяців 2020 року органами державної реєстрації актів цивільного стану проведено державну реєстрацію 126 443 шлюбів», – про це повідомила заступниця Міністра юстиції з питань державної реєстрації Ольга Оніщук.
Чіткого переліку підстав для надання неповнолітнім права на шлюб Закон не визначає. Втім, як правило, такими є: фактичне спільне проживання пари, яка не досягла шлюбного віку; вагітність неповнолітньої; народження у неповнолітньої особи дитини.
Про подання неповнолітніми відповідної заяви суд має повідомити їхніх батьків або піклувальника, оскільки вони зобов'язані захищати дитину, а отже, мають володіти інформацією про її життєві наміри. Але заперечення батьків чи опікуна не може бути підставою для відмови у задоволенні заяви.
Для реєстрації шлюбу з неповнолітніми, окрім рішення суду, що набрало законної сили необхідно надати наступні документи:
якщо наречені раніше перебували у шлюбі – то документ про припинення попереднього шлюбу (такий документ, виданий в іноземній державі, повинен бути відповідним чином легалізований або апостильований з перекладом на українську мову та нотаріально засвідчений).