Міністр юстиції Павло Петренко представив громадськості нову заяву України проти Росії до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) стосовно порушень прав, переслідувань та незаконного ув’язнення українських громадян в Криму та у Російській Федерації.
«Міністерство юстиції завершило підготовку і минулої п’ятниці подало нову міждержавну заяву проти Росії до ЄСПЛ стосовно порушення прав українців, які незаконно утримуються в Криму та РФ. Заява стосується в тому числі й незаконного позбавлення волі 71 громадянина України, які утримувалися в минулому чи утримуються зараз силовими структурами країни-агресора на території анексованого Криму та у Росії», - зазначив очільник Мін’юсту.
Павло Петренко поінформував присутніх: у війні проти України Росія застосовує всі методи, які використовуються терористами, починаючи від збройного нападу на територію нашої країни і закінчуючи викраденням людей.
За його словами, зібрано величезну кількість доказів того, що російська влада порушує основоположні норми Конвенції з прав людини щодо заборони катування, гарантування прав на свободу та особисту недоторканість, прав на справедливий суд й свободу вираження поглядів, зібрань та об’єднань тощо.
«Бранців піддають жорстоким тортурам та психологічному тиску з метою отримання зізнань у злочинах, які вони не скоювали. Російська влада не інформує Україну про затримання наших громадян та не повідомляє про це їхнім родичам. Більше того, до затриманих не мають доступу навіть представники консульства України та адвокати. Та найгірше, що наші громадяни, які потрапили у полон до ворога, фактично позбавлені медичної допомоги, через що у багатьох з них значно погіршився стан здоров’я», - наголосив Міністр юстиції.
Він додав, що цією заявою український Уряд фактично вимагає від ЄСПЛ зафіксувати масові порушення прав людини та доводить відсутність будь-яких ознак правосуддя у Російській Федерації відносно українців. Очільник Мін’юсту підкреслив: українці переслідуються за ознаками національності, віросповідання і своїх політичних та громадських поглядів.
«Подаючи цю заяву, ми вирішуємо одразу 2 ключові завдання: переведення питання з політичної площини у правову та встановлення відповідальності РФ за порушення прав українських політв’язнів. Окрім цього, ми забезпечимо привернення додаткової уваги міжнародної спільноти до порушень прав громадян України Російською Федерацією та надамо широкій громадськості інформацію про масштаби, масовість та систематичність таких порушень», - заявив Павло Петренко.
За його словами, вперше українською стороною подається юридичний документ, який описує порушення прав людини, які допускаються проти українських в’язнів на території Російської Федерації, з конкретними прізвищами причетних до цього російських посадовців різного рівня.
«Це аргумент для міжнародних партнерів для введення додаткових персональних санкцій щодо керівництва РФ і причетних до цих переслідувань чиновників», - заявив Міністр юстиції.
Заступник Міністра юстиції Іван Ліщина у свою чергу повідомив, що заяву почали готувати 3 місяці тому. За цей час вдалося зібрати 3 тисячі сторінок доказів. Більше 130 сторінок зайняла власне сама заява.
«У Російській Федерації тільки на підставі політичних переконань чи релігійних ознак українці переслідуються систематично. Знаходять одну особу, вибивають з неї свідчення стосовно інших осіб. Їх арештовують і так само вибивають свідчення на інших громадян. Коли ми готували цю заяву, у нас було враження, що ми працюємо над описом московських процесів 30-х років минулого сторіччя. Тоді звинувачення здебільшого ґрунтувалися на «зізнанні» чи свідченнях друзів, яких катували в тюрмі», - зазначив він.
За словами юриста Української Гельсінської спілки з прав людини Дар’ї Свиридової, юристи організації, яку вона представляє, зафіксували десятки випадків політично мотивованого переслідування наших громадян. У першу чергу, такі переслідування відбуваються на території Криму. Однак, останнім часом, такі випадки фіксуються і в рамках фальсифікованих кримінальних проваджень на території Російської Федерації. Вона зауважила, що всі факти передані Міністерству юстиції для підготовки цієї заяви.
«Ми вітаємо величезну роботу, яка зроблена командою Міністерства юстиції та конструктивну позицію відомства щодо взаємодії з правозахисними організаціями. Наявність такої міждержавної скарги посилить позиції багатьох індивідуальних скарг громадян проти Росії і продемонструє масштабність і системність переслідування з боку РФ громадян України на окупованих територіях з політичних мотивів. Фактично цією заявою держава показала не словом, а ділом те, як держава може бути справжнім адвокатом та захисником своїх громадян», - акцентувала вона.
За словами голови ГО «Об’єднання родичів політв’язнів Кремля» Ігоря Котелянця, Міністерство юстиції – чи не єдиний орган, який сам звернувся з пропозицією співпраці в сфері пошуку доказів порушення прав українців.
«Для нас, родичів політв’язнів, ця заява – це надія на відновлення справедливості. Ми хочемо, щоб усі винні особи понесли покарання, адекватне вчиненим проти українців діям. Ми сподіваємося, що наявність цієї заяви зупинить ті тортури, яким і нині продовжують піддаватися бранці кремля», - сказав Ігор Костелянець.
Відео за посиланням: https://minjust.gov.ua/watch/ministr-yustitsii-pavlo-petrenko-predstaviv-novu-zayavu-ukraini-proti-rosii-do-evropeyskogo-sudu-z-prav-lyudini