Поява інституту приватних виконавців є одним з найбільших досягнень Міністерства юстиції у році, що минає. Формування змішаної системи примусового виконання судових та інших рішень є невід’ємною частиною реформи судової системи, без якої важко очікувати підвищення ефективності судочинства. Про це в ексклюзивному інтерв’ю агентству новин «Інтерфакс-Україна» сказав Міністр юстиції Павло Петренко.
Він зазначив, що в Україні середній рівень виконання судових рішень коливався в межах 5-6%. На основі досвіду країн-сусідів зі Східної Європи, які вже стали членами ЄС і які мали аналогічну проблему півтора десятки років тому, Мін’юстом було створено змішану систему виконання судових рішень, де разом із державними виконавцями з’явилися і приватні.
Не варто плутати, зауважив очільник Мін’юсту, приватних виконавців з сумнозвісними колекторськими організаціями. Дії перших суворо регламентуються законом і вони можуть виконувати лише рішення суду.
«Як запобіжник від недобросовісності чи можливих незаконних дій приватних виконавців сума зиску чітко визначена в законі і збільшується з досвідом. Чим більше приватний виконавець працює без порушень, тим більшу суму виконань він може виконувати. Через електронну систему виконавчих проваджень Мін’юст здійснює постійний моніторинг і реагує, коли відбуваються якісь незаконні дії», - заявив Міністр юстиції.
Він нагадав: з початку цього року понад 1100 чоловік подали документи на навчання. На даний момент 120 з них офіційно стали приватними виконавцями, успішно склавши відповідні іспити. Перші результати роботи приватних виконавців засвідчили, що виконання ними судового рішення відбувається в кілька разів швидше, ніж державними.
Павло Петренко додав: у партнерстві з ЄС (проект «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні») Мін’юст працює над популяризацією цієї професії.
«Якщо наступного року з’явиться ще 1000 приватних виконавців, то вони вже можуть скласти серйозну конкуренцію державним, яких нараховується близько 4 тис. А це може стати серйозним проривом в досягненні поставленої мети – за 5 років вийти на середньоєвропейський рівень виконання судових рішень, який становить близько 50-70%», - заявив Міністр юстиції.