19-12-201713:47

Павло Петренко: Третину міждержавних справ, розглянутих ЄСПЛ, ініційовано Україною

Протягом всього часу свого функціонування Європейський суд з прав людини розглянув 16-17 міждержавних справ, тоді як з 2014 року Україна подала вже 5 безпрецедентних за масштабами позовів проти Росії за анексію Криму та незаконні дії на Донбасі.

Про це розповів Міністр юстиції України Павло Петренко в інтерв’ю виданню «Сегодня».

Точно спрогнозувати тривалість розгляду справ по Криму і Донбасу, на думку урядовця, можна буде після того, як ЄСПЛ складе процесуальні графіки, тобто визначиться з порядком розгляду цих справ по суті. Міністр підкреслив, що аналогічні процеси за участю Грузії, Кіпру й Туреччини тривають десятки років попри те, що в них мова йде про відносно короткі періоди часу, максимум місяць, в той час як у випадку з Україною описуються події тривалістю в рік і більше. Через це для Європейського суду це також буде формування нової практики, адже його представникам доведеться шукати нові алгоритми дослідження такого великого обсягу доказової бази.

Незважаючи на це, Павло Петренко висловив упевненість, що позови України будуть розглянуті швидше: «За моїм переконанням, мова йде про 5-7 років, не менше, адже обсяг дуже великий. Проте  я думаю, що ми зможемо вже наступного року отримати відповідь Європейського суду щодо процесуальних графіків по двом великим справам - по першій справі по Донбасу і другій справі по Криму, які стосуються подій 2014 року».

Україна, за словами Павла Петренка, має дуже високі шанси на перемогу у цих справах, і Росія буде змушена відповідати за свої дії. «Якщо Росія не буде виконувати рішення ЄСПЛ, то ризикує бути виключеною з Ради Європи.  Історія показує, що так чи інакше держави виконують рішення ЄСПЛ, навіть ті, з якими вони не згодні», - констатував Міністр, додавши, що в разі, якщо Європейський суд задовольнить заяву України, то, по-перше, буде констатовано конкретні порушення статей Конвенції з боку РФ, а, по-друге, мова йде про справедливу сатисфакцію або компенсацію, якщо говорити про порушення прав власності.

Павло Петренко також повідомив, що наразі ЄСПЛ розглядає в тому числі близько 4000 індивідуальних заяв, які подають громадяни, що постраждали внаслідок російської агресії в Криму і на Донбасі. Міністр також розповів про механізм захисту прав українських громадян, які проживають на анексованій чи тимчасово непідконтрольній території. За словами керівника Мін’юсту, вже два роки діє спеціальний закон, який дозволяє нашим громадянам у максимально стислий термін отримувати легальні документи України, котрі фіксують юридичні факти народження, смерті людей на неконтрольованих територіях. «Це дуже масштабна практика. Лише за перші вісім місяців дії цього закону близько 15 тисяч людей звернулися і отримали необхідні їм документи. Зараз ця цифра набагато більша», - зазначив Павло Петренко.

Посилання: https://www.segodnya.ua/ukraine/5-mezhdunarodnyh-iskov-protiv-rossii-kak-v-minyuste-vozvrashchayut-krym-i-donbass-1099604.html