20-12-200200:00

Підбито підсумки по правовій освіті громадян України у 2002 році

Підсумки роботи по правовій освіті громадян України протягом року були підбиті сьогодні, 19 листопада 2002 року в Міністерстві юстиції України на засіданні Всеукраїнської Міжвідомчої координаційно-методичної ради (ВМКМР) з питань правої освіти населення. В засіданні, яке проходило під головуванням Міністра юстиції України Олександра Лавриновича, взяли участь члени ВМКМР - керівники Міністерства освіти і науки, Міністерства культури і мистецтв, Міністерства юстиції, Держкомітету у справах сім\'ї та молоді, Інституту держави і права ім. Корецького та інші.

У ході засідання заступник Голови ВМКМР, заступник Держсекретаря Міністерства юстиції України Лідія Горбунова повідомила, що завдяки зусиллям Ради у 2002 році розширено мережу громадських приймалень, виїзних консультативних пунктів по наданню населенню безкоштовної допомоги. Якщо наприкінці 2001 року в державі діяло 1102 таких приймальні, сьогодні їх створено вже 1287. Протягом поточного через приймальні була надана правова допомога майже 95 000 громадянам. Під час виборчої кампанії до Верховної Ради України при усіх управліннях юстиції працювали громадські правові приймальні, в яких громадянам надавались роз\'яснення їх виборчих прав, безкоштовна юридична допомога з інших питань. Завдяки зусиллям обласних ВМКМР з правової освіти населення на вирішення цих же питань у передвиборний період була спрямована робота понад 1000 інших спеціально утворених громадських приймалень.

Крім того, за словами Л.Горбунової, протягом 2002 року керівниками і спеціалістами органів юстиції було здійснено 1475 правоосвітніх виступів у засобах масової інформації, в тому числі 436 - з роз\'яснення виборчого законодавства. З метою нормативного стимулювання засобів масової інформації щодо запровадження правоосвітніх програм, реалізуючи Рекомендації Всеукраїнської ВМКМР прийняті у місті Івано-Франківську 1 листопада 2002 року, Міністерством юстиції підготовлено проект Закону України "Про внесення зміни до статті 3 Закону України "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів" та проект постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 5 червня 1995 р. № 392" .

Л.Горбунова також повідомила, що у 2002 році Міністерством юстиції було видано Земельний кодекс України, Кодекс України про адміністративні правопорушення разом. Житловий кодекс України, Сімейний кодекс України, Кримінально-процесуальний кодекс України та брошури "Закон України "Про вибори народних депутатів України", "Закон України "Про Центральну виборчу комісію"", "Закон України "Про судоустрій України"", збірник "Організація судочинства в Україні". З метою доступності джерел правової інформації громадянам України протягом року забезпечено видання 46 номерів журналів "Офіційний вісник України", "Офіційний вісник нормативно-правових актів з митної справи, фінансів, податків та бухгалтерського обліку". За участю членів МКМР проводилась робота з підлітками у притулках для неповнолітніх; організовувались правничі телепередачі: "Буква Закону", "Право у нашому житті", "Нове у законодавстві України", "Закон і ми" тощо.

Коментуючи підсумки роботи ВМКМР у 2002 році Голова Ради, Міністр юстиції Олександр Лавринович зазначив, що протягом року напрямок правової освіти в Україні відчутно активізувався. "Докорінно ситуацію з правовою освітою ми ще не змінили . Але ті кроки, які зроблені, показають позитивну динаміку в дуже складному процесі розвитку правової освіти населення" - сказав Міністр.

Говорячи про підсумки роботи міжвідомчої координаційної ради, "найприємнішим" фактором 2002 року Олександр Лавринович назвав те, що великий обсяг роботи по правовій освіті населення "був зроблений не в Києві, а максимально наближений до місця проживання людей, включаючи сільські населені пункти. "Безумовно, це ще далеко не той обсяг, який ми хотіли б бачити. Але при тих ресурсних можливостях, які є в державі, ми будемо шукати різні шляхи правової освіти, великою мірою розраховуючи на підтримку засобів масової інформації в популяризації правових знань в Україні." - зазначив він.

"Найголовнішою проблемою" правової освіти Міністр юстиції назвав "недостатню ініціативу в пошуку форм і кроків по тому, щоб правова освіта реально доходила до громадян України, зокрема до тих, хто сам її спеціально не шукає". У той же час, він повідомив, що в 2002 році Міжвідомча координаційна рада стимулювала зовсім нові форми, які раніше не застосовувалися на нестоличному рівні - починаючи від виставок правового характеру в сільських бібліотеках до пересувних лекторіїв. "Це хороші кроки, і на наступний рік в цьому напрямку мають бути серйозні відчутні результати" - пообіцяв Голова Міжвідомчої ради з правової освіти населення, Міністр юстиції Олександр Лавринович.

Прес-служба Міністерства юстиції України
Tел. 229-88-70
E-mail: press@minjust.gov.ua