18 березня Уряд схвалив План України для Ukraine Facility, який стане основою для реалізації програми фінансової підтримки України від Європейського Союзу протягом 2024-2027 років обсягом до 50 млрд євро.
План України передано до Європейської комісії для оцінки та затвердження комітетом країн-членів ЄС, після чого програма Ukraine Facility остаточно набере чинності.
План України передбачає реалізацію реформ, які закладуть фундамент для подальшого відновлення й розвитку економіки та інтеграції України до ЄС.
Загалом План України включає понад 150 індикаторів за 69 напрямками реформ, виконання яких заплановане на період до 2027 року. План України розроблявся в повній синхронізації з ключовими міжнародними партнерами України. З огляду на це, передбачені Планом України індикатори частково відповідають вже наявним міжнародним зобов’язанням України в рамках інших угод.
Міністерство юстиції долучене до реалізації реформ, передбачених Планом України, зокрема, за розділами «Судова система» та «Боротьба з корупцією та відмиванням грошей», та відповідальне за впровадження 10 індикаторів Плану України.
Ці індикатори спрямовані на реалізацію, зокрема, таких реформ:
- Посилення підзвітності, доброчесності та професіоналізму судової влади (за участі ВККС та ВРП);
- Реформи банкрутства та неплатоспроможності і виконання судових рішень;
- Удосконалення законодавчої бази для більш ефективної боротьби з корупцією (за участі НАЗК, АРМА, САП).
Фінансування у межах програми Ukraine Facility напряму залежить від виконання індикаторів, передбачених Планом України, та буде спрямоване на фінансування державного бюджету, стимулювання інвестицій, а також технічну підтримку в реалізації програми.
Протягом 2024 року планується реалізація понад 36 індикаторів, за напрямками удосконалення управління державними фінансами, судова система, боротьби з корупцією, управління державною власністю, розвитку людського капіталу, покращення бізнес-середовища та розвитку пріоритетних галузей. Міністерство юстиції України відповідальне за впровадження 3 індикаторів Плану України у 2024 році.
На період до остаточного запуску програми Ukraine Facility передбачений механізм перехідного фінансування обсягом у 6 млрд євро.
У рамках угод про перехідне фінансування Україна реалізує 5 індикаторів у сферах управління державними фінансами, судовій системі, розвитку бізнес-середовища та функціонування ринку землі. Три з них вже були впроваджені, ще два кроки, необхідні для отримання перехідного фінансування, перебувають на етапі розробки.
Україна вже отримала перший платіж в рамках угод про перехідне фінансування обсягом 4,5 млрд євро. Решту з 6 млрд євро — 1,5 млрд євро Україна зможе отримати у квітні 2024 року після оцінки Європейською комісією виконаних індикаторів.
Детальніше про План України за посиланням: https://www.ukrainefacility.me.gov.ua/