21 листопада 2024 року під головуванням Заступника Міністра юстиції з питань європейської інтеграції Людмили Сугак відбулися установчі засідання робочих (переговорних) груп щодо підготовки переговорних позицій України під час переговорів з Європейським Союзом з питань судової влади та основоположних прав, а також юстиції, свободи та безпеки, на якому Міністерством юстиції України було презентовано проєкт Дорожньої карти за сферою «Верховенство права».
Метою цих засідань було ознайомлення представників громадянського суспільства з проєктом Дорожньої карти. Зокрема, на засіданнях органи державної влади, які були відповідальні за верифікацію тематичного наповнення кожного блоку та сфери Дорожньої карти, представили свої заходи. Також на засідання були запрошені Народні депутати України, які входять до складу двох робочих (переговорних) груп.
Пропозиції до блоку «Правосуддя» були презентовані представниками Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Верховного суду, які представили заходи, спрямовані, зокрема, на реформування системи судів, гарантування їх незалежності, неупередженості та підзвітності.
Заходи блоку «Боротьба з корупцією» презентував представник Національного агентства з питань запобігання корупції, який зосередив увагу на важливості приведення нашого законодавства у відповідність до права ЄС у сфері корпоративної відповідальності за корупційні злочини, відповідальності за корупцію у приватному секторі, а також захисту викривачів корупції.
Щодо блоку «Основоположні права» пані Людмила Сугак зазначила, що запропоновані до Дорожньої карти заходи тісно пов’язані не лише з рекомендаціями Європейської Комісії, але й з рекомендаціями та вимогами інших міжнародних організацій, зокрема Ради Європи та її Комітету з питань запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню. Окрема увага у цьому блоці була зосереджена представниками Державної служби України з етнополітики та свободи совісті та Міністерства соціальної політики України на заходах у сфері захисту свободи думки, совісті релігії, боротьби з расизмом та ксенофобією, а також захистом прав дітей та осіб з інвалідністю.
Після презентації заходів з блоків «Правосуддя», «Боротьба з корупцією» та «Основоположні права» розпочалося обговорення заходів блоку «Юстиція, свобода та безпека». Тематично заходи цього блоку комплексно охоплюють питання особливостей функціонування правоохоронних органів та органів безпеки в України у цілому, з наголосом на боротьбу з організованою злочинністю, торгівлею людьми, наркоторгівлею, кіберзлочинністю, тероризмом, насильством над дітьми, економічними злочинами. Окремо увагу представників громадянського суспільства було зосереджено на заходах щодо судового співробітництва, захисту критичної інфраструктури, захисту зовнішніх кордонів, міграції, притулку та візової політики.
З окремою промовою щодо цього блоку виступив також Заступник міністра внутрішніх справ України Олексій Сергєєв, який наголосив, що для підготовки заходів враховувалися результати двосторонньої зустрічі за переговорним розділом 24 «Юстиція, свобода та безпека», а також Комплексний стратегічний план реформування органів правопорядку як частини сектору безпеки і оборони України на 2023-2027 роки.
У цілому, заходи цього блоку презентувалися представниками Міністерства юстиції України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, Державної служби фінансового моніторингу України, АРМА, Бюро економічної безпеки України, Служби безпеки України, Адміністрації Державної прикордонної служби України та Адміністрації Держспецзв'язку.
По завершенню засідань Людмила Сугак подякувала за участь в обговоренні та висловила прохання усім присутнім надати пропозиції до змістовного наповнення Дорожньої карти найближчим часом.