30-10-200200:00

Проблеми щодо примусового виконання рішень судів обговорені в Мін'юсті

Проблемні питання, що виникають в процесі виконання рішень судів та інших органів обговорені на першому засіданні міжвідомчої координаційної ради з питань виконання рішень судів та інших органів, яка відбулася в Міністерстві юстиції України 30 жовтня 2002 року. В засіданні взяли участь Міністр юстиції України Олександр Лавринович, заступник держсекретаря Мінюсту Микола Шупеня, посадові особи Вищого господарського суду, Верховного Суду, Державної податкової адміністрації, Міністерства внутрішніх справ та Державної митної служби України. Були обговорені проблеми щодо дотримання законодавства при вилученні працівниками правоохоронних органів виконавчих проваджень або їх матеріалів, втручання посадових осіб та чинення перешкод при виконанні рішень, проблеми з розглядом подань державних виконавців щодо порушення кримінальних справ за ухилення від виконання судових рішень.

Зокрема, заступник держсекретаря Мінюсту Микола Шупеня зазначив, що на сьогодні мають місце факти втручання посадових осіб окремих державних установ та місцевих державних адміністрацій в процес виконання рішень. За словами Міністра юстиції України Олександра Лавриновича, мова йде про окремі випадки, які мають місце через неузгодженість дій органів МВС, Податкової інспекції, Прокуратури та посадових осіб держадміністрацій. "Сьогодні існує взаємодія між відомствами щодо виконання судових рішень по більшості випадків. Рівень допомоги і продуктивної взаємодії незрівняно вищий від тих проблем, які виникають. Але мова йде про те, щоб ті недоліки, які є, були виправлені, і щоб окремі посадові особи відчували неможливість протиправних дій, а якщо такі випадки існують, щоб вони не залишилися безкарними." - заявив Міністр.

Загалом, за словами Миколи Шупені, протягом 9 місяців 2002 року зафіксовано 381 випадок чинення перешкод державним виконавцям при виконанні рішень суді та інших органів (посадових осіб). Із застосуванням фізичного насильства до державного виконавця таких випадків було 28.

За умисне невиконання рішень суду та інших органів протягом 9 місяців 2002 року державними виконавцями відділів державної виконавчої служби України до органів суду, прокуратури та Міністерства внутрішніх справ України було надіслано 862 подання про порушення кримінальних справ. За приховування майна, що підлягає конфіскації або на яке накладено арешт протягом 9 місяців 2002 року надіслано 154 подання про порушення кримінальних справ.

У той же час, за словами Міністра юстиції Олександра Лавриновича, аналіз даних за останні півроку свідчить, що, виконання судових рішень зросло. "Якщо не враховувати базу попередньо накопчених боргів, то на сьогодні виконання становить близько 40% проти 25% на початок цього року. - зазначив він. - Хоча загалом суттєвих змін по виконанню ще немає. Є позитивні тенденції. Але говорити про те, що є зрушення, які докорінно змінили ситуацію, ще не можна."

Олександр Лавринович також повідомив, що на сьогодні Міністерством юстиції розглядається питання необхідності внесення змін до низки Законів України, зокрема - Кримінального кодексу, Кодексу про адміністративні правопорушення в частині уточнення відповідальності і суб\'єктів, які мають нести відповідальність, за невиконання судових рішень. "На сьогодні, відповідно до Кримінального кодексу, відповідальність несуть тільки посадові особи. Передбачається ввести відповідальність також фізичних осіб." - заявив він.

Міністр також повідомив, що Міністерством юстиції надіслано звернення до Верховного суду України з проханням проаналізувати практику винесення рішень судами по зверненням державної виконавчої служби, по уточненню чи роз\'ясненню порядку виконання судових рішень і по скаргах на дії державних виконавців при виконанні судових рішень. "Необхідно, щоб така практика була узагальнена, і щоб був єдиний підхід по всіх судах України, оскільки, на жаль, сьогодні в різних регіонах, або навіть в одному регіоні різні суди, чи в межах одного суду різні судді, по різному тлумачать ті норми права, якими вони керуються."

Прес-служба Міністерства юстиції України
Tел. 229-88-70
E-mail: press@minjust.gov.ua