26-02-202410:13

Рекорди оцифрування та інші підсумки роботи державних архівів у 2023 році

За останні п’ять років темпи оцифрування документів зросли майже в 16 разів, а порівняно з 2022 роком – майже в 2,5 рази.

Про це голова Державної архівної служби України Анатолій Хромов повідомив під час публічного звіту в Укрінформі за 2023 рік.

«За останні п’ять років темпи оцифрування документів зросли майже в 16 разів, а порівняно з попереднім, 2022 роком – майже в 2,5 рази», – сказав Анатолій Хромов.

Він зауважив, що за 2023 рік українські архівісти разом з партнерами, українськими й міжнародними інституціями, оцифрували понад 21 мільйон аркушів.

«Оцифрування архівної інформації є одним із методів убезпечення втрати архівної інформації. Як підтверджує досвід, зокрема Державного архіву Херсонської області, навіть фізичний носій архівної інформації, викрадений росіянами, може бути відтворений через цифрові копії», – підкреслив голова Укрдержархіву.

Анатолій Хромов нагадав, що за ініціативи Державної архівної служби наказом Міністерства юстиції України були легалізовані цифрові копії у фонд користування на рівні з паперовими оригіналами. За його словами, це дає можливість архівістам за відсутності оригіналу видавати офіційні документи, копії, довідки, витяги.

Голова Укрдержархіву наголосив, що коли йдеться про 21 мільйон цифрових копій, то потрібно розуміти, що це понад 500 тисяч справ.

«Раніше ми говорили про те, що для оцифрування всіх українських архівів за наявними тоді темпами потрібно було тисячу років. Зараз на окремих прикладах, зокрема Державного архіву Полтавської області, від першого до останнього документа достатньо великий обласний архів може бути повністю оцифрований за вісім років», – зауважив він.

Анатолій Хромов підкреслив, що лідерами з оцифрування документів НАФ серед центральних державних архівів є: ЦДІАК України (96 228 од. зб.), ЦДАЕА (20 509 аудіовізуальних документів), ЦДАВО України (12 564 од. зб.). Лідерами серед державних архівів областей є: Державний архів Полтавської області (141 632 од. зб.), Державний архів Хмельницької області (86 810 од. зб.), Державний архів Кіровоградської області (82 841 од. зб.).