28-10-200200:00

"Розширення ЄС може вплинути на ефективність функціонування Союзу" - професор Кентського Університету Джекі Гоуер

“Серед країн - членів Європейського Союзу існує думка, що суттєве розширення цієї структури може створити проблеми з ефективністю її функціонування. Оскільки чим більше країн-учасниць, тим важче налагодити спільний правовий та економічний механізм співпраці між ними.” Про це заявила професор Кентського Університету (м.Кентербері, Велика Британія) Джекі Гоуер на семінарі з техніки нормопроектування, що проводиться спільно Міністерством юстиції України та українсько-британською програмою “Проект підтримки нормопроектування в Україні”. Дводенний семінар, який розпочався сьогодні, 28 жовтня 2002 року в Києві, до участі у якому запрошені представники міністерств та відомств, присвячений двом аспектам взаємин між Україною та ЄС: аспекту розширення ЄС з точки зору Європейського Союзу та аспекту вступу до ЄС з точки зору України.

Як зазначила виконуюча обов’язки директора Центру правової реформи і законопроектних робіт при Міністерстві юстиції України Інна Терлецька, планується провести курс подібних семінарів. Тематика цьогорічних переважно стосуватиметься розширення ЄС і, безпосередньо, проблеми вступу України до ЄС. “Якщо врахувати, що на сьогоднішній день всі юридичні департаменти міністерств і відомств займаються адаптацією вітчизняного законодавства до законодавства ЄС, то проведення семінару є досить вчасним, перш за все, для того щоб проаналізувати всі етапи приєднання до Європейського Союзу на прикладі найближчих сусідів України” – сказала пані Терлецька.

У ході першого дня семінару, на яком було розглянуто аспект розширення ЄС з точки зору Європейського Союзу, професор Кентського Університету Джекі Гоуер відзначила , що кожне розширення Євросоюзу створювало певні проблеми, як для нових держав-членів, так і для самого ЄС. У цьому контексті вона відзначила, що очікуване п’яте розширення є безпрецедентним за своїм масштабом і розмаїттям. “Передбачається, що до ЄС, який на сьогодні складається з 15 членів, приєднається 10-15 держав з великими відмінностями в політичному устрої, економічному розвитку та культурних традиціях, у тому числі, якщо порівнювати з нинішнім ЄС.” – заявила професор. – Євросоюз це єдиний ринок, а тому кожна країна - член ЄС повинна вміти функціонувати в цій системі”.

Говорячи про проблеми, які можуть виникнути при приєднанні до Союзу нинішніх країн-кандидатів, Джекі Гоуер, зокрема, підкреслила, що “суттєвим є те, що серед країн - кандидатів домінують порівняно бідні країни та країни, в яких переважає сільське господарство”. На її думку, ці фактори вказують на те, що буде досить важко вивести країни-кандидати на один рівень з рештою країн - учасниць Європейського Союзу. “Але така практика вже існує, а отже є і можливість.” - сказала професор.

Серед позитивних наслідків розширення ЄС Джекі Гоуер назвала розширення єдиного ринку , який нараховуватиме 450 мільйонів споживачів, а також вільний рух товарів, послуг, капіталу та робочої сили в межах розширеного Союзу. Не менш важливим, на її думку, є запровадження на території Єврозони єдиного зовнішнього тарифу та спільних митних правил та процедур, а також спільного візового режиму.

Джекі Гоуер підкреслила важливість подібних семінарів для України, зокрема, в тому контексті, що у грудні 2002 року на Європейській Раді в Копенгагені буде оголошено, що Європейський Союз домовився про умови приєднання з 10 державами, в тому числі з трьома безпосередніми сусідами України - Польщею, Словаччиною та Угорщиною.

Завтра, 29 жовтня 2002 року, на семінарі буде обговорено аспект вступу до ЄС з точки зору України.

Прес-служба Міністерства юстиції України
Tел. 229-88-70
E-mail: press@minjust.gov.ua