25-09-201510:50

Щодо рішення, опублікованого на сайті ЄСПЛ «Україна проти Росії (III)»

Вказане рішення ЄСПЛ викликало значний резонанс.

 Хочемо наголосити - Уряд України не відкликав міждержавну заяву проти Росії, а вказане рішення було прийнято лише з огляду на перебування у провадженні ЄСПЛ індивідуальної заяви з аналогічними скаргами - «Джемілов проти Росії та України».

У рішенні «Україна проти Росії (ІІІ)» ЄСПЛ було вказано, що Уряд України повідомив ЄСПЛ, що він «не підтримуватиме цю заяву з огляду на те, що у провадженні Суду перебуває індивідуальна заява № 49522/14, подана паном Х.Джеміловим». З огляду на зазначене, а також вказавши на відсутність особливих обставин справи щодо поваги до прав людини, гарантованих Конвенцією та Протоколами до неї, ЄСПЛ дійшов висновку, що подальший розгляд заяви «Україна проти Росії (ІІІ)» є недоцільним.

При цьому, після направлення ЄСПЛ урядам України та Росії справи «Джемілов проти Росії та України», Уряд України виступатиме на стороні Хайсера Джемілєва щодо його скарг проти Росії.

Нагадаємо, Заява «Україна проти Росії (ІІІ)» була подана Урядом України у липні 2014 року в інтересах Хайсера Джемілєва, сина Мустафи Джемілєва, якого окупаційна влада Криму незаконно тримала під вартою у Сімферопольському СІЗО.

Так, в липні 2014 року Міністерство юстиції України та адвокати Хайсера Джемілєва на підставі Правила 39 («Тимчасові заходи») Регламенту Європейського суду з прав людини звернулись до ЄСПЛ із клопотанням про надання Уряду Російської Федерації вказівок щодо звільнення Хайсера Джемілєва із Сімферопольського СІЗО, забезпечення його виїзду з Криму та гарантування його безпеки.

За результатами розгляду заяви Уряду, поданої 09 липня 2014 року, та заяви його адвокатів ЄСПЛ відкрив провадження у справі «Україна проти Росії (III)», а також у справі «Джемілов проти Росії та України». 10 липня 2014 року відповідно до Правила 39 Регламенту Європейського суду ЄСПЛ надав урядам Російської Федерації та України вказівки забезпечити повагу до конвенційних прав Хайсера Джемілєва, включаючи повагу до його безпеки та права на юридичну допомогу.

23 квітня 2015 року ЄСПЛ повідомив Уряд України, що у міждержавній заяві «Україна проти Росії (ІІІ)» порушені питання, аналогічні до питань у заяві «Джемілов проти Росії та України», поданій захисниками Хайсера Джемілєва, у липні 2014 року. У цьому зв’язку ЄСПЛ запропонував повідомити, чи підтримуватиме Уряд України заяву «Україна проти Росії (ІІІ)».

Враховуючи, що міждержавна заява «Україна проти Росії (ІІІ)» та індивідуальна заява «Джемілов проти Росії та України» стосуються одного обсягу скарг, які є аналогічними за змістом, Європейський суд було повідомлено, що Уряд не буде підтримувати у подальшому зазначену міждержавну заяву.

Відтак, Уряд України не відкликав міждержавну заяву проти Росії, а вказане рішення було прийнято лише з огляду на перебування у провадженні ЄСПЛ індивідуальної заяви з аналогічними скаргами. Варто також зазначити, що тривалість розгляду ЄСПЛ міждержавних справ значно більша у порівнянні зі справами, порушеними за індивідуальними заявами.