09-06-202111:14

Сергій Орлов взяв участь у конференції щодо діджиталізації системи оцінки ризиків вчинення особою повторного злочину

У форматі zoom-конференції відбулася презентація системи оцінки ризиків у Сполученому Королівстві Великої Британії та Північної Ірландії та Нідерланадах за участі заступника Міністра юстиції України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Сергія Орлова, директора Центру Пробації Олега Янчука, працівників пробації та пенітенціарної служби України.

Конференція було присвячена діджиталізації системи оцінки ризиків вчинення особою повторного злочину.

«Мін’юст почав оптимізувати процеси у сфері пробації та пенітенціарній сфері на початку 2019 року та продовжує це робити у 2021. Через систему пробації проходять тисячі правопорушників. Тому зараз перед нами стоїть важливе завдання - ми повинні зрозуміти, як автоматизувати систему оцінки ризиків, аби правильно вибирати вид покарання, забезпечити потреби засудженої особи, зменшити рецидиви та убезпечити оточення від небезпеки, і в цьому досвід наших колег як ніколи цінний», - зазначив Сергій Орлов.

Учасники обговорили особливості збору та використання даних про особу, що вчинила правопорушення, на прикладі систем оцінки ризиків Великобританії та Нідерландів.

Зокрема, в Англії та Уельсі пенітенціарна служба та пробація для реєстрації оцінки ризиків використовє систему СОП (OASys). СОП поєднує найкращі методи прогнозування зі структурованим професійним судженням. Беруться до уваги такі критерії, як: наявність житла, судимостей, фінанси, стосунки з оточуючими, здоров’є, стиль життя, зловживання алкоголем та наркотиками, освіта та працевлаштування, мислення, емоційне благополуччя.

СОП використовується для інформування судів при призначенні покарань та інформування колегій з питань умовно-дострокового звільнення. Вся отримана інформація визначає план роботи з правопорушником. Результатом є зменшення кількості рецидивів.

У Нідерландах використовується новий інструмент оцінки ризиків GDI – науково обґрунтований і простий у використанні. Його можна використовувати на всіх стадіях кримінального судочинства та для всіх видів правопорушень та правопорушників. Серед переваг GDI:  є сучасним хмарним рішенням; можна підключити до локальної програмної системи; легко адаптувати до локальних потреб; має багато налаштувань та доступний кількома мовами, генерує звіти MsWord та PDF, підтримує «Навчальну організацію».

Сергій Орлов подякував іноземним колегам за детальну презентацію досвіду створення і роботи систем оцінки ризиків та проєкту «Прова-Justice» за організацію конференції.