09-10-201811:22

Соломія Старосольська: представники Мін’юсту ознайомились з польською моделлю здійснення правосуддя для дітей

В період з 30 вересня по 6 жовтня 2018 року відбувся навчальний візит до Польщі членів Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх: представників Міністерства юстиції, Національної поліції, Генеральної прокуратури, Верховного суду, Адміністрації ДКВС, ДУ «Центр пробації» та екпертів, науковців, громадських діячів.

Стажування проведено у межах проекту «Розвиток системи правосуддя та ресоціалізація щодо дітей у конфлікті з законом в Україні», який реалізується партнерами Ради - громадською організацією МАРТ (Україна, Чернігів) та Гельсінським Фондом Прав Людини (Польща) за фінансової підтримки програми RITA та Фонду Домів Прав Людини (Осло). Проект спрямований на досягнення цілей, що передбачені Планом дій з реалізації Національної стратегії у сфері прав людини на період до 2020 року, та, зокрема, сприяння запровадженню в Україні з урахуванням міжнародних стандартів ефективної системи правосуддя щодо дітей, які перебувають у конфлікті з законом, та побудові системи ресоціалізації неповнолітніх правопорушників.

«Діяльність Сімейного суду, впровадження інституту судових кураторів, активна та водночас ефективна робота молодіжних центрів, а також результативність залучення громадськості до виправлення та ресоціалізації т. зв. «деморалізованих» неповнолітніх – ті особливості, з якими ми могли детально ознайомитися під час візиту. Справді, польська модель здійснення правосуддя для дітей має ряд істотних відмінностей, що дає нам можливість ефективного аналізу діючої системи правосуддя для дітей в Україні та чітких пропозицій щодо її удосконалення», − зазначила Соломія Старосольська, радник Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх.

Для ознайомлення з польською моделлю поводження з дітьми у конфлікті з законом програма візиту передбачала відвідування окремих інституцій: Сімейного суду, Поліцейської палати дитини, Молодіжного центру соціальної терапії, притулку для неповнолітніх, центрів ресоціалізації для неповнолітніх у виправних закладах, недержавних організацій та ін.

Після стажування в Польщі експерти-учасники проекту візьмуть участь у робочих зустрічах, щоб напрацювати рекомендації стосовно вдосконалення нормативно-правової бази і концептуальних основ для запровадження практичних заходів у сфері правосуддя щодо неповнолітніх та заходів ресоціалізації, зокрема в межах визначених завдань роботи Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх.