26-02-202410:26

У Луцьку відкрили центр підтримки дітей «Барнахус»

23 лютого 2024 року у Луцьку відкрився черговий центр підтримки дітей, які постраждали від насильства або стали свідками насильницьких злочинів, за моделлю Барнахус. Це вже одинадцятий центр, який відчинив свої двері в Україні.

Відкриття центрів «Барнахус» є важливим кроком на шляху до забезпечення захисту та благополуччя дітей, які є свідками та/або потерпілими у кримінальних провадженнях. Вони дозволяють надавати комплексну підтримку, мінімізувати травмування та захищати права і гідність дітей, які стикаються із насильством, зокрема в умовах воєнного стану.

Створення таких центрів передбачає підготовку фахівців для роботи з дітьми, які постраждали від насильства, в тому числі в зонах бойових дій, залучення психологів і надання психологічної допомоги, створення в Центрах дружнього оточення для дітей. Це надасть можливість дитині легше розкривати значущу для кримінального процесу інформацію, уникнути повторної травматизації дитини та розбудовувати місцевий потенціал для вирішення проблем, з якими стикаються діти.

У відкритті взяли участь заступник Міністра юстиції України, голова Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх, Олександр Банчук, керівник проєктів захисту дітей Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), Ван Чі Пхам, директор Координаційного центру з надання правничої допомоги, Олександр Баранов, керівник Департаменту захисту прав дітей та протидії домашньому насильству Офісу Генерального прокурора, Юлія Усенко, суддя Верховного Суду, Надія Стефанів, директорка МБФ «Українська фундація громадського здоров’я», Галина Скіпальська, директор Департаменту моніторингу додержання прав дитини Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України, Алла Тарасюк, ст. слідча в ОВС ГСУ НПУ, Людмила Церкуник, керівники Волинської обласної військової адміністрації, Волинської обласної прокуратури, начальник ГУ НПУ у Волинській області, Представник Уповноваженого ВРУ з прав людини у Волинській області, представники служб у справах дітей.

Під час відкриття заступник Міністра юстиції України, голова Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх, Олександр Банчук, відзначив, що центри Барнахус об’єднують під одним дахом цілу низку фахівців, зокрема соціальних працівників, психологів, медичних працівників та представників правоохоронних органів. Такий мультидисциплінарний підхід гарантує, що діти отримують всебічну підтримку: від медичного обстеження до психологічного консультування та правової допомоги.

«Складні реалії сьогодення піддають дітей травмувальному досвіду, який може мати довготривалий вплив на їхнє психічне та емоційне благополуччя. «Барнахус» зосереджується на мінімізації подальшої травми, забезпечуючи дитячоорієнтовану та дружню атмосферу, скоординовані дії на захист дитини під час розслідувань. Центри відіграють вирішальну роль у забезпеченні належного розгляду судових справ, пов’язаних із насильством над дітьми. Сприяючи співпраці між правоохоронними органами та службами захисту дітей, «Барнахус» допомагає забезпечити відправлення правосуддя, ставлячи на перше місце найкращі інтереси дитини», — зазначив Олександр Банчук.

Окремо він також подякував представникам органів місцевого самоврядування за ініціативу у створенні центру в регіоні та високій рівень співпраці між органами, які були долучені до створення та в подальшому будуть брати активну участь у роботі центру, Представництву Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні за постійну підтримку у створенні таких центрів та організаційний супровід.

Проєкт «Впровадження моделі Барнахус для захисту дітей-постраждалих від насильства», ініційований Міжвідомчою координаційною радою з питань правосуддя щодо неповнолітніх, імплементується МБФ «Українська фундація громадського здоров’я» "Право на здоров'я" (HealthRight International) в Україні за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні (UNICEF Ukraine).

 

Довідково.

Центр захисту соціально-психологічної підтримки у процесі правосуддя дітей, які постраждали або стали свідками насильства (модель «Барнахус») надає комплексну соціальну, психологічну, правову, медичну й інші види допомоги та послуги дітям – потерпілим та свідкам у провадженнях щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних із насильством. Діяльність Центру спрямовується на дітей віком до 18 років.

Протягом останніх декількох років МКР активно працює над впровадженням в Україні моделі Барнахус, і зараз, під час війни, цей процес набув особливого значення. Діяльність Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх підтримується UNICEF Ukraine.