28-04-202316:07

Україна та ЄС обговорили співробітництво у сфері свободи, безпеки та юстиції

27 квітня 2023 року у Києві в змішаному форматі відбулося Восьме засідання Підкомітету з питань свободи, безпеки та юстиції  Комітету асоціації між Україною та ЄС. Українську делегацію очолила Заступниця Міністра юстиції України з питань європейської інтеграції Валерія Коломієць, а делегацію Європейського Союзу - Керівниця Відділу з питань України Європейської служби зовнішньої діяльності ЄС Петра Гомбалова.

Це було перше засідання Підкомітету після отримання Україною статусу кандидата на членство в ЄС, а тому основний фокус обговорення зосередився на виконанні Україною рекомендацій Європейської Комісії, наведених у Висновку щодо заявки України на членство в Європейському Союзі.

На початку засідання Валерія Коломієць поінформувала Сторону ЄС про кроки України, спрямовані на впровадження системних галузевих реформ, та висловила подяку за допомогу у їх проведенні, а також за послідовну підтримку ЄС суверенітету та територіальної цілісності України та невизнання тимчасової окупації російською федерацією територій України. Крім того було повідомлено про початок процесу оцінки українського законодавства на предмет відповідності праву ЄС (acquis ЄС), що у майбутньому дозволить пришвидшити проведення переговорів про вступ України до ЄС. 

Сторони під час засідання обговорили основні виклики та досягнення України у проведенні судової реформи, у сфері боротьби з корупцією та організованою злочинністю, стосовно правового співробітництва у цивільних та кримінальних справах, питання управління кордонами, міграції, притулку та захисту персональних даних, а також реформу правоохоронних органів та прокуратури. Окрім цього, до порядку денного було включено питання розслідування та кримінального переслідування злочину агресії та інших міжнародних злочинів, вчинених росією в контексті її загарбницької війни проти України. 

Представники сторони ЄС наголосили на неухильній підтримці України на шляху до утвердження верховенства права, демократії та європейських цінностей. 

В цілому, засідання Підкомітету з питань свободи, безпеки та юстиції Комітету асоціації між Україною та ЄС було конструктивним та сприятиме подальшому поглибленню співпраці між Україною та ЄС. Обидві сторони залишаються відданими продовженню стійкого діалогу незважаючи на триваючу повномасштабну збройну агресію росії проти України

Довідково: Підкомітет з питань свободи, безпеки та юстиції Комітету асоціації Україна – ЄС є основним робочим органом, що координує розвиток діалогу між Україною та ЄС з питань свободи, безпеки та юстиції. 

Підкомітет був створений рішенням Ради асоціації № 2/2014 від 15 грудня 2014 року з метою забезпечення обговорення на експертному рівні основних сфер, які підпадають під застосування Угоди про асоціацію. Відповідно до Правил процедур Ради асоціації і Комітету асоціації та його підкомітетів, підкомітети працюють під керівництвом Комітету асоціації, якому вони доповідають після кожного засідання. 

Питанням співробітництва у сфері юстиції, свободи та безпеки присвячений Розділ ІІІ Угоди про асоціацію. Важливою метою співробітництва є утвердження верховенства права та зміцнення відповідних інституцій, зокрема у сфері правоохоронної діяльності та встановлення правосуддя, зміцнення судової системи, гарантування її незалежності та неупередженості.