21-06-200200:00

Україна займає восьме місце серед держав - членів Ради Європи по кількості звернень до Європейського суду з прав людини

Україна займає восьме місце серед держав - членів Ради Європи по кількості звернень до Європейського суду з прав людини про невиконання Україною вимог Конвенції про захист прав і основних свобод людини в судовій практиці. Про це заявив Міністр юстиції України Олександр Лавринович сьогодні, 21 червня 2002 року, на навчальному семінарі для суддів експериментальних судів по застосуванню в судовій практиці Конвенції про захист прав і основних свобод людини. Міністр повідомив, що на сьогоднішній день за неофіційними даними Європейського суду кількість заяв значно збільшилася і сягає близько 3500. Зареєстровано 700 заяв, з них 8 визнано прийнятними до розгляду в Суді.

За словами Олександра Лавриновича, основні питання, які порушують українські громадяни в своїх заявах про порушення Україною вимог Конвенції, можна розділити на групи: порушення заборони катування, нелюдського та такого, що принижує гідність, поводження чи покарання (ці справи стосуються умов утримання в місцях позбавлення волі); порушення права на свободу та особисту недоторканість (здебільшого, мова в цих справах іде про незаконний арешт); порушення права на справедливий судовий розгляд і виконання рішення суду; порушення права на ефективний судовий засіб захисту; порушення права на мирне володіння своїм майном.

Міністр наголосив, що перед тим, як особа отримує право на звернення до Європейського суду з прав людини, вона має використати національні засоби судового захисту. За його словами, це означає, що основним гарантом дотримання прав людини має бути саме український суд, який повинен бути відкритим і гуманним до особи. Олександр Лавринович висловив переконання, що запобігти збільшенню кількості заяв може тільки суд, який керуватиметься в своїй діяльності принципами справедливості і дотримання прав людини.

Порушення в Україні прав на справедливий судовий розгляд і виконання рішення суду Міністр юстиції назвав найголовнішою проблемою. "Як би ми не відстоювали право кожного судді на основі власних переконань виносити рішення, ці переконання мають завжди мати твердий грунт у вигляді закону" - заявив він. Олександр Лавринович також підкреслив, що "ми маємо усвідомити, що в місцях позбавлення волі знаходяться не піддослідні, і не ті, хто більше не претендує на звання громадянина, а що це громадяни, які переступили закон, але вони мають право повернутися до суспільства здоровими повноцінними людьми".

На думку Міністра юстиції, застосування в судовій практиці Конвенції про захист прав і основних свобод людини буде ставати для української держави все більш важливим. "Якщо раніше на питання дотримання Конвенції ми звертали увагу здебільшого в теоретичному плані, то сьогодні це стає великою практичною проблемою для української держави. І в першу чергу, безумовно, для судової системи і для суддів. Не тільки тому, що Конвенція про захист прав і свобод людини стала частиною українського законодавства, а тому що в Україні збільшилася правова культура населення, і дедалі більше людей розуміють, як вони можуть відстоювати свої права, якщо вони не зустрічають реалізації частини першої статті 55 Конституції України, яка стверджує, що права і свободи людини і громадянина мають захищатися судом." - зазначив Міністр.

Прес-служба Міністерства юстиції України
Tел. 229-88-70
E-mail: press@minjust.gov.ua