18-06-200400:00

Урядовий комітет схвалив проект закону, яким скасовується імунітет держпідприємств на виконання судових рішень щодо примусової реалізації майна

Урядовий комітет з питань оборони, оборонно-промислового комплексу та правоохоронної діяльності підтримав ініціативу Міністерства юстиції України щодо скасування імунітету підприємств, у статутному фонді яких державна частка складає не менше 25%, щодо виконання рішень судів на примусову реалізацію майна. 18 червня на засіданні комітету ухвалено розроблений Мін'юстом проект закону "Про визнання таким, що втратив чинність Закону України "Про введення мораторію на примусову реалізацію майна", яким запропоновано скасувати мораторій та привести норми чинного законодавства щодо примусового виконання рішень судів у відповідність з Конституцією України та нормами міжнародного права. Найближчим часом законопроект буде винесений на розгляд Кабінету Міністрів України.

Як повідомив у ході засідання Міністр юстиції України Олександр Лавринович, прийняття законопроекту надасть можливість відновити порушені права фізичних і юридичних осіб в Україні в частині погашення боргів державних підприємств. Міністр підкреслив, що близько 50% серед невиконаних в країні судових рішень складають провадження про стягнення заборгованості з державних підприємств, у статутних фондах яких частка держави становить понад 25%. На сьогодні у відділах державної виконавчої служби Міністерства юстиції знаходиться судових рішень про стягнення коштів з підприємств-боржників вказаної категорії на загальну суму понад 9,5 млрд. гривень.

Олександр Лавринович також наголосив, що внаслідок дії Закону України "Про введення мораторію на примусову реалізацію майна" Україна, Європейський суд з прав людини станом виніс на користь заявників проти України рішення по 41 справі щодо невиконання рішень національних суді на загальну суму близько 2,5 млн. доларів. У ще понад 100 справах Європейський суд може винести рішення про компенсацію заявникам шкоди, завданої тривалим невиконанням рішень судів.

Міністр юстиції зазначив, що законопроектом враховано механізм захисту інтересів держави у процесі примусового виконання рішень судів щодо державного майна. Проте цей механізм приведено у відповідність до конституційних норм та відповідного чинного законодавства у сфері виконання судових рішень. Законопроект також враховує міжнародні зобов'язання України, зокрема, в контексті Конвенції щодо захисту прав та основних свобод людини.

Прес-служба Міністерства юстиції України
Tел. 229-88-70
E-mail: press@minjust.gov.ua