25-06-202116:25

Валерія Коломієць: «Безпечне небо та сатисфакція» – вимога України у справі щодо збитого в Ірані українського літака.

Іран запропонував виплатити по 150 тисяч доларів родинам загиблих пасажирів та екіпажу збитого українського літака. Україна відмовилася від цієї пропозиції. Під час зустрічі з представниками іранської делегації українська сторона підкреслила, що для нашої держави найважливіші два аспекти: безпечне небо і гідна сатисфакція.

«Ми донесли інформацію про пропозицію Ірану до родичів загиблих. Але ми не можемо вплинути на когось із них При цьому вони мають розуміти: якщо візьмуть зараз гроші – тоді вони не претендуватимуть на інші виплати. Адже щоб визначити суму необхідних виплат, треба з’ясувати – це був умисний акт, чи трагедія сталася через помилку, і зокрема встановити ступінь вини причетних.  Тому потрібно довести цю історію до логічного завершення, провести об’єктивне прозоре розслідування. Якщо ніхто не нестиме відповідальності за цю трагедію, логічно припустити, що будь-яка країна може так само не зовсім відповідально ставитися до безпеки свого неба», – про це повідомила заступниця Міністра юстиції України з питань європейської інтеграції Валерія Коломієць в інтерв’ю виданню «Цензор. НЕТ».

Також, за її словами, Іран дуже чітко стоїть на позиції суверенності своєї держави. Так, вони від самого початку не відмовлявся проводити розслідування. Але коли Україна намагається стати учасниками цих розслідувань відповідно до міжнародних договорів, до конвенцій – вони дуже чітко артикулюють свою позицію про те, що це питання їхньої національної безпеки, і наші договори про правову допомогу в цій частині не діють. Тож не дозволять, щоб будь-яка інша країна втручалася в кримінальні розслідування. Відсутність співпраці на рівні правоохоронних органів України та Ірану і достатньої комунікації з іранською стороною, за інформацією Валерії Коломієць, значно сповільнює розслідування кримінального провадження по цій справі в Україні.

Говорячи про судові справи щодо повернення «ПриватБанку» колишнім власникам, заступниця Міністра юстиції зазначила, що насправді крапку в цьому питанні ще не поставлено. Адже справ, які стосуються визнання незаконною націоналізації банку, чимало.

«Ми отримуємо регулярно якісь позови від осіб, які знову це питання піднімають. Втім, завдяки, зокрема, так званому «антиколомойському» закону дуже багато справ, які перебували в господарському суді та частково пов’язані не з самим визнанням націоналізації, а з виплатами коштів, закриваються. Завдяки саме цьому закону будь-якої змоги повернути «Приват» колишнім власникам просто немає», – акцентувала Валерія Коломієць.

Не оминула увагою заступниця Міністра під час інтерв’ю й питання платних камер в СІЗО та позову Уповноваженої Верховної Ради з прав людини Людмили Денисової щодо припинення цього проєкту. «Суд нещодавно відмовив омбудсмену з задоволенні її позову та підтримав нашу позицію. Адже оскільки права конкретної людини або людей, які, наприклад, звернулися до Офісу омбудсмена, не порушено – вони не мають процесуального права до нас позиватися», – роз’яснила Валерія Коломієць.

До того ж вона вважає, що платні камери – це зовсім не дискримінація. Адже, по-перше, Мін’юст має право надавати додаткові послуги, зокрема і в пенітенціарній системі, особливо в СІЗО, де перебувають ще не засуджені люди. А по-друге, ніхто якраз і не скаржиться на те, що цей проєкт погіршує їхнє становище. За словами Валерії Коломієць, люди навпаки вважають, що цей спосіб дає їм змогу обрати кращі умови для перебування в СІЗО. Ті ж, хто не має коштів, у результаті надходжень від платних камер отримують відремонтовані безкоштовні приміщення.

Щодо питання заборони діяльності «Партії Шарія» та клопотання Мін’юсту про проведення психолого-лінгвістичної експертизи, заступниця Міністра юстиції зазначила, що перш ніж подавати відповідний позов до суду, необхідно мати інформацію, яка б дійсно вказувала на порушення лідером політичної партії і, відповідно, політичною партією закону.

«Наш позов не має бути результатом кримінального провадження, тому що діє презумпція невинуватості. Тому нам потрібні результати відповідних експертиз. Крім того, сторона захисту політичної партії вказує зокрема на те, що пан Шарій не є ані членом цієї партії, ані, тим паче, її головою. Тому нам дуже важливо довести, що незважаючи на те, що він нібито юридично не пов'язаний з політичною партією, саме його ідеї, його політична воля, його світогляд – це те, що спрямовує діяльність партії. Таким чином, якщо незаконно те, що він говорить – політична партія фактично пропагує те, що заборонено законом. Тому підлягає забороні ця політична партія», – розповіла Валерія Коломієць.

За її словами, експерти можуть провести необхідні експертизи упродовж кількох місяців. Але лише після того,як отримають відповідну ухвалу суду.