24-03-202012:26

Валерія Коломієць: Найбільш вигідним варіантом погашення заборгованості фізособою є процедура реструктуризації боргів

Однією з революційних новел Кодексу України з питань банкрутства стало запровадження інституту судових процедур банкрутства фізичної особи. Про це розповіла заступник Міністра юстиції України Валерія Коломієць у колонці на «Економічній правді».

«Досі таку можливість мали лише юридичні особи та ФОП, хоча у світі цей інститут працює давно і є дієвим способом вирішення проблеми безнадійних боргів. Це означає, що українці, які мають заборгованість за кредитами, можуть законно позбутися боргового тягаря завдяки інструментам добровільного банкрутства», - наголосила Валерія Коломієць.

Вона зазначила, що найбільш вигідним варіантом погашення заборгованості є процедура реструктуризації боргів. Протягом п’яти років, до 21 жовтня 2024 року, цією опцією можуть скористатися особи, які мають непогашені борги за іпотечними кредитами в іноземній валюті. Йдеться про квартиру чи будинок, які є єдиним місцем проживання сім’ї боржника.

«Скориставшись цією процедурою, боржник у справі про неплатоспроможність погашає борг в національній валюті за курсом Нацбанку на дату відкриття справи і лише в розмірі ринкової вартості квартири або житлового будинку, яка пропорційно зменшується на розмір виплаченого боргу до відкриття справи про неплатоспроможність. При цьому до розміру боргу не включаються штрафи та пеня, а залишок боргу підлягає списанню. Саме списання здійснюється лише після повного виконання боргових зобов’язань боржником», - пояснила заступник Міністра.

При цьому, відсоткова ставка та строк погашення боргу залежатимуть від площі квартири чи будинку. Так, якщо загальна площа іпотечного об’єкта не перевищує 60 кв. м для квартири або 120 кв. м для житлового будинку, тоді відсоткова ставка становитиме близько 16,68% річних, а строк погашення — 15 років. Якщо загальна площа іпотечного об’єкта перевищує 60 кв. м для квартири або 120 кв. м для будинку, відсоткова ставка становитиме близько 18,69% річних із строком погашення десять років.

«План реструктуризації боржник повинен виконуватиме вчасно та в повному обсязі. В іншому випадку списані борги будуть відновлені у тому вигляді, у якому вони існували до плану реструктуризації», - підсумувала Валерія Коломієць.