19-08-202017:23

Валерія Коломієць: Впровадження в Україні практики відновного правосуддя має бути реалізоване на законодавчому рівні

В Україні реалізується пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». Одним із 6 регіонів, у яких в березні 2019 року стартував проєкт, була Харківська область. Результати участі неповнолітніх у цьому «пілоті» довели свою ефективність.

Так, прикладом успішного кейсу з медіації стала ситуація з підлітком із глибинки Харківщини. Хлопець втратив матір у ранньому віці. Батько одружився, а над дитиною взяла опікунство тітка. Матеріальні умови в родині, де проживає хлопець, складні. Тому, коли він ненавмисно пошкодив річ, яку позичив у однокласника, а той оцінив шкоду у пів тисячі гривень, розгубився. Підліток пішов до родичів і нишком узяв потрібну суму.

Виявивши зникнення грошей, родичка написала заяву в поліцію, за якою було відкрито кримінальне провадження. Дії хлопця кваліфікували як крадіжку. Заявниця спочатку слухати не хотіла, коли слідчий запропонував узяти участь у пілотному проєкті з відновного правосуддя. Потім жінка погодилася поспілкуватися з дитиною, щоб дати їй шанс пояснити, чому так сталося.

У маленькому селищі, з якого хлопець жодного разу навіть не виїжджав, йому важко було проявити себе. Ще й через складну сімейну ситуацію підліток перебував у важкому психологічному стані. Під час медіації досвідчені психологи допомогли неповнолітньому усвідомити проблему, проговорити ситуацію, в якій він опинився.

Психологи працювали також з опікункою та родичами хлопця, і це дало позитивний результат. Опікунка дитини повністю відшкодувала потерпілій збитки. Однак та негативно та упереджено ставилася до підлітка, тим більше, що він «закрився» від усіх.

Але після роботи з психологом і медіатором хлопець зміг розповісти про свої моральні страждання, про захоплення футболом, бажання поїхати до обласного центру. Адже Харків для нього – поки що далека недосяжна мрія. Потерпіла перейнялася проблемами хлопця, почала йому співчувати. Жінка підписала медіаційну угоду, де зазначила, що наполягає на закритті кримінального провадження та претензій до неповнолітнього вона не має.

Під час співпраці з медіатором і психологом була розроблена програма з ресоціалізації неповнолітнього. Позбавлений батьківського піклування хлопець дізнався про своє право пільгового вступу до коледжів Харкова та право на безоплатне проживання в гуртожитку навчального закладу. Підліток пообіцяв добре вчитися, щоб переїхати до Харкова та після навчання працювати у сфері будівництва.

Кримінальне провадження щодо цього неповнолітнього закрито місцевим районним судом  за ст. 48 Кримінального кодексу України.

«Під час медіації та ресоціалізації дитина усвідомлює, чому вона вчинила правопорушення, що в неї є підтримка – можливість спілкування з фахівцями, які допомагають розібратися у життєвій проблемі. Кваліфіковані психологи індивідуально допомагають підлітку знайти себе та розкрити свій потенціал. Для творчих дітей розробляється програма, завдяки якій вони можуть розкрити себе в мистецтві, ремеслах або спорті. Фахівці надають підопічним можливість побути в омріяному середовищі, у якому, можливо, вони раніше не були, та відчути себе частиною цієї спільноти. Дитина починає краще розуміти себе і шукати шляхи своєї реалізації», – зазначає медіаторка проєкту Ольга Чехова.

Заступниця Міністра юстиції Валерія Коломієць зауважила, що кожна зустріч в рамках проєкту з відновного правосуддя допомагає сторонам конфлікту – неповнолітньому та потерпілому – інакше поглянути на ситуацію, переосмислити те, що трапилося. Процедура медіації – це можливість зрозуміти, що саме спонукає неповнолітніх вчиняти незаконні дії, а також – здійснювати профілактику вчинення злочинів неповнолітніми.

«Це світова практика, яка у багатьох країнах закріплена на рівні законодавства. Переконана, що  впровадження в Україні практики відновного правосуддя також має бути реалізоване на законодавчому рівні, адже пілотний проєкт наочно доводить його ефективність і доречність», – додала Валерія Коломієць.