В режимі zoom-конференції відбулось засідання секторальної робочої групи «Правова держава, юстиція», у якій взяли участь заступниця Міністра юстиції з питань європейської інтеграції Валерія Коломієць, керівник сектору з питань верховенства права та боротьби з корупцією Представництва ЄС в Україні Манфредас Лімантас, керівник групи з питань боротьби з корупцією та правосуддя проєкту USAID Джей Тот та керівник напряму секторальної політики, експерт Проєкту ЄС «Pravo-Justice» Ерік Сванідзе.
Під час засідання присутні обговорили Програму діяльності Уряду та надали рекомендації стосовно першого року роботи секторальної робочої групи.
Загалом учасники схвально оцінили роботу робочої групи та внесок Мін’юсту у розробку найбільш важливих політичних документів України.
Під час свого виступу Манфредас Лімантас наголосив, що секторальна робоча група повинна стати моніторинговим інструментом, який допоможе стежити за тим, які зміни відбуваються у реалізації реформ у секторі.
Джей Тот зазначив, що секторальна робоча група «Правова держава, юстиція» є одною з найактивніших та подякував Міністерству юстиції за активність.
Валерія Коломієць у свою чергу презентувала пропозиції Міністерства юстиції до проєкту Програми діяльності Кабінету міністрів України. Зокрема, Мін’юст пропонує додати до програми три великі блоки, або цілі: права людини та доступ до правосуддя; захист права власності та ефективне правове регулювання; створення гуманістичної системи виконання кримінальних покарань. Під час формування цих пріоритетів Мінюстом було враховано як ініціативи Президента України, так і Національно-економічну стратегію на період до 2030 року.
Як зазначила заступниця Міністра, метою першої цілі є захист прав, свобод та законних інтересів людей, а також надання ефективних механізмів доступу до правосуддя.
«Нашими завданнями є забезпечення справедливого правосуддя шляхом формування доброчесних органів судового врядування, забезпечення реальної незалежності НАБУ, вдосконалення процесу судового оскарження рішень органів виконавчої влади, впровадження інституту мирових судів, які обираються народом, та класичного суду присяжних. Так само ми ставимо перед собою завдання впровадити ефективні механізми виконання рішень ЄСПЛ і вдосконалити порядок спрощеного досудового розслідування та судового розгляду кримінальних проступків», - повідомила Валерія Коломієць.
Також, за її словами, Мін’юст прагне підвищити гарантії прав потерпілих від насильницьких кримінальних правопорушень шляхом впровадження оперативного відшкодування державною завданої шкоди з подальшим стягнення відповідного боргу у порядку регресу та посилити ефективність системи надання безоплатної правової допомоги.
«Як ви знаєте, ми активно розвиваємо останні 1,5 роки можливість отримання сервісів БПД онлайн і дистанційно», - зауважила заступниця.
Важливим аспектом в захисті прав людини є перехід до єдиного нотаріату, створення Єдиного реєстру нотаріальних дій та електронного нотаріального архіву, делегування деяких повноважень у сфері нотаріату органу професійного саморегулювання нотаріальної діяльності, підвищення ефективності виконання судових рішень. Для забезпечення належного доступу до правосуддя планується створення системи е-апостиль та можливість онлайн-перевірки повного тексту апостильованого документу, розширення доступу осіб до послуг судових експертів.
Крім того, в рамках реалізації першої цілі пропонується створити мобільний застосунок «Юстиція онлайн», що міститиме набір зручних інструментів для представників юридичних професій та спростить доступ до послуг юстиції, забезпечити належну взаємодію між державними інформаційними ресурсами для автоматичного обміну даними та усунення необхідності подання додаткових документів, скасувати обов’язковість держреєстрації друкованих ЗМІ, спростити порядок легалізації громадських організацій без статусу юридичної особи, а також забезпечити: швидкий доступ до архівних ресурсів; принцип екстериторіальності під час надання послуг у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; можливість надання одним із батьків згоди на виїзд за кордон у супроводі другого шляхом подання заяви в електронній формі.
«Також одне з важливих завдань - впровадження надійної системи державної реєстрації. На сьогоднішній момент ми розуміємо необхідність збільшення безпеки реєстрів. Тому убезпечення реєстрів є пріоритетом Мін’юсту. Так само, як і розширення можливості здійснення окремих реєстраційних дій в автоматичному режимі без участі державного реєстратора, а також надання інформації з ЄДР та Державного реєстру прав на порталі Дія», - поінформувала Валерія Коломієць.
Серед інших пріоритетів Мін’юсту – впорядкування діяльності відокремлених підрозділів іноземних юридичних осіб, вдосконалення процедур банкрутства державних підприємств та збільшення долі альтернативних методів вирішення спорів. Зокрема, щодо останнього пункту, за словами заступниці Міністра, наразі готовий законопроект Мін’юсту про медіацію, який вже прийнято парламентом у першому читанні.
Для створення належних умов тримання засуджених та ув’язнених, серед іншого, необхідно реконструювати установи виконання покарань, побудувати нові сучасні слідчі ізолятори та модельні установи виконання покарань, забезпечити функціонування прозорих та ефективних механізмів попередження і протидії катуванню та жорсткому поводженню в місцях позбавлення волі та попереднього ув’язнення, забезпечити розбудову ІТ-інфраструктури та цифровізацію пенітенціарної системи тощо.
Під час фінального слова Валерія Коломієць подякувала присутнім та повідомила, що наступне засідання секторальної робочої групи відбудеться досить скоро.
«Наступне засідання відбудеться вже у вересні цього року і ми будемо вдячні, якщо ви надасте пропозиції щодо питань, які потрібно буде обговорити, аби засідання пройшло конструктивно і результативно», - підсумувала заступниця.