23-05-202417:45

Верховна Рада прийняла за основу законопроєкт щодо створення належних умов в місцях несвободи

Верховна Рада України на пленарному засіданні 23 травня 2024 року прийняла за основу із доопрацюванням проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо заходів, спрямованих на поновлення прав засуджених осіб та осіб, взятих під варту, у зв’язку з неналежними умовами тримання» (№ 5652 від 11.06.2021).

Як зазначив заступник Міністра юстиції України Олександр Банчук, даний законопроєкт вносить зміни до Кримінально-виконавчого кодексу та Закону України «Про попереднє ув’язнення», які закріплюють право засуджених, які відбувають покарання у виді позбавлення волі, та осіб, взятих під варту, утримуватися в належних умовах. У випадку порушення такого права вони зможуть звертатися до комісії з розгляду скарг на неналежні умови тримання в установах попереднього ув’язнення та виконання покарань і в разі незгоди з рішенням вказаної комісії оскаржувати його в суді.

Також проєкт закону передбачає впровадження у національне законодавство комплексних заходів, спрямованих на поновлення прав осіб, засуджених до позбавлення волі, у зв’язку з неналежними умовами тримання.

Так, відповідно до законопроєкту, для відшкодування за неналежні умови тримання засудженого передбачається:

- скорочення строку, з якого може бути застосовано умовно-дострокове звільнення, заміна призначеного судом покарання більш м’яким або зняття судимості в порядку, передбаченому Кримінальним кодексом України;

- звільнення від відшкодування вартості витрат на тримання за весь строк встановленого факту тримання у неналежних умовах.

Для запобігання тримання засуджених в неналежних умовах планується запровадити: переведення до іншого жилого приміщення (камери) з належними умовами тримання; переведення до іншої установи виконання покарань; усунення причин, які роблять умови тримання неналежними (зменшення наповненості жилого приміщення (камери), здійснення ремонту, дезінфекція, дезінсекція тощо); інші заходи, необхідні для припинення тримання в неналежних умовах.

У законопроєкті пропонується передбачити, що контроль за дотриманням належних умов тримання осіб, взятих під варту, та осіб, засуджених до позбавлення волі, здійснюють комісії з розгляду скарг на неналежні умови тримання в установах попереднього ув’язнення та виконання покарань (далі – комісія з розгляду скарг).

Проєктом Закону також пропонується визначити механізм звернення до комісій з розгляду скарг.

«Прийняття законопроєкту забезпечать відповідність законодавства України Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, що вимагає Європейський суд з прав людини, Європейський Комітет з питань запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню та Комітет міністрів Ради Європи», - повідомив Олександр Банчук.