Заступник Міністра юстиції України Олександр Банчук та директор Директорату правосуддя та кримінальної юстиції Мін’юсту Олександр Олійник взяли участь у засіданні Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх (далі – МКР),
Основною метою засідання було обговорення актуальних питань, що стосуються забезпечення прав дитини у системі правосуддя, схвалення напрацювання робочих груп та залучення експертів, а також обговорення результатів впроваджених пілотних проєктів, ініційованих МКР.
Варто підкреслити, що захід проходив в приміщенні Верховного Суду. Як відзначив Голова Верховного Суду, Станіслав Кравченко, цей факт є додатковим свідченням тісної та продуктивної співпраці всіх органів, включаючи суддівський корпус, які входять до складу МКР.
Під час заходу виконавча директорка благодійного фонду «Українська фундація громадського здоров’я», Галина Скіпальська, разом із залученою експерткою МКР, Аллою Благою, представили зміни до Порядку реалізації пілотного проєкту щодо захисту та соціально-психологічної підтримки у процесі правосуддя дітей, які постраждали або стали свідками насильства (за моделлю Барнахус) та до Положення про Центр захисту та соціально-психологічної підтримки у процесі правосуддя дітей, які постраждали або стали свідками насильства (за моделлю Барнахус).
За словами Галини Скіпальської, впровадження моделі «Барнахус» в Україні триває з 2021 року і станом на сьогодні працюють вже 8 центрів Барнахус, при цьому шість з них були відкриті після початку повномасштабного вторгнення. До кінця року планується відкриття ще трьох центрів: у Полтаві, Сумах та Луцьку. За цей час спеціалістами, які працюють за темою впровадження моделі «Барнахус», було накопичено неабиякий досвід, крім того, з часом змінюються запити на послуги, які можуть надаватись в центрах.
З метою реагування на зміни та покращення надання послуг було розроблено зміни до Порядку реалізації цього пілотного проєкту, які, серед іншого, включають такі положення:
- Розширення кола дітей, комплексна робота з якими ведеться за моделлю «Барнахус».
- Розширення кола психологів, які можуть бути залучені до процесуальних дій за моделлю Барнахус.
- Уточнення переліку документів, з яких формується особова справа неповнолітніх, з якими проводиться робота в центрах Барнахус, та інші питання.
Також під час засідання директор Директорату правосуддя та кримінальної юстиції Міністерства юстиції України, секретар МКР, Олександр Олійник, разом з залученою експерткою МКР, експерткою з питань захисту прав дитини Всеукраїнського громадського Центру «Волонтер», Олександрою Грицевич, презентували проєкт Національної стратегії реформування системи юстиції та захисту прав дитини у сфері правосуддя на 2024 – 2028 роки. Вона визначає декілька стратегічних цілей та передбачає охоплення ширшої категорії дітей та ширшого спектру завдань та заходів. Таких як:
- Забезпечення захисту та дотримання прав дитини в умовах збройного конфлікту.
- Формування якісно нової системи правосуддя щодо дітей, які перебувають у контакті із законом, забезпечення прав дитини на всіх етапах кримінального провадження відповідно до міжнародних стандартів.
- Запровадження системного підходу та ефективної міжвідомчої взаємодії щодо запобігання та протидії насильству щодо дітей, забезпечення прав дітей, постраждалих від насильства, та дітей, які стали свідками злочинів.
- Забезпечення прав та найкращих інтересів дитини у цивільних провадженнях, що стосуються її життя, з урахуванням думки дитини.
- Забезпечення прав і свобод дитини в мережі Інтернет, запобігання експлуатації і зловживанням щодо дітей у цифровому середовищі.
- Впровадження комплексного міжвідомчого підходу до профілактики правопорушень серед дітей та проведення соціально-виховної роботи з дітьми, схильними до вчинення правопорушень.
Окремою темою для обговорення було запровадження елементів сімейної спеціалізації суддів в Україні. Суддя Бахмацького районного суду Чернігівської області, залучений експерт МКР, Павло Пархоменко, та експертка МКР, Лариса Гретченко, представили аналіз досвіду запровадження сімейної спеціалізації в Україні та акцентували, що спеціалізація суддів – це один з принципів правосуддя, дружнього до дитини.
Комітет ООН з прав дитини наголосив на важливості створення в Україні спеціалізованих дитячих судових установ, призначення спеціалізованих суддів у справах дітей, які повинні проходити відповідну підготовку стосовно правосуддя щодо дітей. За словами Павла Пархоменка, впроваджння спеціалізації суддів дозволить:
- Підвищити ефективність судового розгляду з урахуванням найкращих інтересів дитини.
- Примножити кращі правозахисні практики та посилити єдність судової практики при розгляді справ щодо сім’ї та дітей.
- Сформувати якісно нову систему систему правосуддя дружнього до дитини.
- Виконати Україною міжнародні зобов’язання щодо розбудови правосуддя, дружнього до дитини, на засадах спеціалізації суддів.
Також учасники засідання ознайомились зі станом реалізації пілотних проєктів щодо залучення психологів до кримінальних проваджень за участю малолітніх, неповнолітніх осіб через регіональні/міжрегіональні центри з безоплатної правничої допомоги та програми відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення. Пілотні проєкти були представлені директором Координаційного центру з надання безоплатної вторинної правничої допомоги, членом МКР, Олександром Барановим, у партнерстві із заступником Голови Національної поліції України – начальником кримінальної поліції, Андрієм Нєбитовим, та заступницею начальника Департаменту захисту інтересів дітей та протидії домашньому насильству Офісу Генерального прокурора, Олесею Волошиною.
Підбиваючи підсумки засідання, заступник Міністра юстиції України, голова МКР, Олександр Банчук, висловив подяку учасникам за активну участь у обговоренні нагальних питань, над якими зараз працює МКР, та особливу подяку Верховному Суду за надання своїх рекомендацій і зауважень.
«Ми дуже цінуємо внесок всіх учасників. Завдяки такій плідній співпраці ми дуже ефективно рухаємось в напрямку розробки, удосконалення та впровадження принципів та підходів ювенальної юстиції в практику, які суттєво вплинуть, та й вже впливають, на добробут українських дітей. Разом ми змінюємо майбутнє нашої молоді і, я впевнений, що наше співробітництво з усіма дотичними та зацікавленими сторонами буде поглиблюватись. Лише разом ми зможемо забезпечити повноцінне функціонування, у відповідності до найкращих міжнародних стандартів і практик, правосуддя, дружнього до дитини», - зазначив Олександр Банчук.
У засіданні Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх взяли участь голова Верховного Суду, Станіслав Кравченко, а також у очному та онлайн-форматі долучилися члени МКР – представники центральних органів виконавчої влади, зокрема Міністерства юстиції України, Міністерства соціальної політики України, МВС України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства молоді та спорту України, Міністерства цифрової трансформації України, Міністерства охорони здоров’я України, Офісу Генерального прокурора, Національної поліції України, Секретаріату Уповноваженого з дотримання прав людини, Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей, Національної школи суддів України, Державної судової адміністрації, представники суддівського корпусу, Національної асоціації адвокатів України, Координаційного центру з надання правничої допомоги, а також Радниця-уповноважена Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації, представники міжнародних організацій (Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, Представництва Ради Європи в Україні та громадських організацій (зокрема, ГС «Українська мережа за права дитини», Фундація DEJURE та інші).
Діяльність Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх підтримується Представництвом Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.