16-03-202111:06

Відбулось онлайн-засідання підгрупи «Правосуддя для дітей» СРГ «Правова держава, юстиція»

15 березня відбулось онлайн-засідання підгрупи «Правосуддя для дітей» секторальної робочої групи «Правова держава, юстиція» під головуванням заступника Міністра юстиції України Олександра Банчука та керівника програми захисту дітей Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Наїри Аветісян.

Сторони обговорили основні питання, які стосуються змін до українського законодавства у сфері захисту прав неповнолітніх, розглянули особливості міжнародного досвіду та окреслили пріоритетні напрямки роботи Підгрупи у 2021 році.

За словами Олександра Банчука, наразі основним завданням залишається робота над законопроєктом  «Про правосуддя, дружнє до дитини», який Міністерство юстиції розробило спільно з міжнародними партнерами та іншими органами виконавчої влади.

«Наша основна ціль – передбачити дієві заходи запобігання вчиненню правопорушень у дитячому середовищі. Ми не будемо працювати з наслідками, як відбувається переважно зараз, а працюватимемо на запобігання і попередження правопорушень. Зокрема, ми пропонуємо процедуру, яка відповідає міжнародним стандартам та реалізована у більшості країн Європи – це виведення неповнолітніх з системи кримінальної юстиції. Йдеться про те, щоб на досудовій стадії надати прокурору повноваження за наявності відповідних підстав (йдеться про категорію нетяжких кримінальних правопорушень і якщо забезпечена медіація) застосувати за рішенням прокурора виведення дитини із кримінального провадження, щоб не доводити її до суду і не травмувати ще більше», – пояснює Олександр Банчук.

Наїра Аветісян у свою чергу зазначила, що над законопроєктом «Про правосуддя, дружнє до дитини» зацікавлені сторони працювали останніх три роки. І зараз його фіналізована версія готова для представлення у Верховній Раді.

«Законопроєкт аналізували іноземні експерти, ми отримали від них зауваження та коментарі, які врахували і внесли до проєкту закону. Зараз ми готові представити фіналізований законопроєкт парламенту», – заначила Наїра Аветісян.

За її словами, зараз триває робота над впровадженням в Україні моделі «Барнахуз», яка надасть можливість застосувати комплексний підхід до захисту прав дитини, яка зазнала насильства. Передбачається створення міждисциплінарних і міжустановчих спеціалізованих центрів по роботі з дітьми, які постраждали від насильства або стали свідками подібних злочинів.