01-05-202316:50

Відбувся восьмий Діалог з прав людини між Україною та ЄС

26 квітня 2023 року у Києві відбувся восьмий Діалог з прав людини між Україною та  Європейським Союзом. Делегації України та ЄС засвідчили свою відданість продовженню щорічного Діалогу, незважаючи на повномасштабну збройну агресію росії проти України, а також підтвердили намір подальшого докладання зусиль для запобігання та реагування на будь-які порушення прав людини, в тому числі на тимчасово окупованих та звільнених територіях України.

Сторони обговорили порушення основоположних прав через призму міжнародного гуманітарного права, зокрема факти свавільних страт та затримань, насильницьких зникнень, катувань та жорстокого поводження, сексуального та гендерно зумовленого насильства, пов'язаних з війною, факти «фільтрацій», депортації та примусового переміщення цивільних осіб, у тому числі і дітей, до росії та на тимчасово окуповані росією території, а також становище пенітенціарних закладів на тимчасово окупованих територіях України.

Особливу увагу делегати від України та ЄС приділили розгляду впливу агресивної війни росії на реалізацію  прав на здоров'я, працю, освіту, навколишнє середовище та санітарно-епідеміологічні умови, а також на належне житло. Дискусії були зосереджені на масових руйнуваннях, втратах та пошкодженнях інфраструктури, що безпосередньо впливає на надання базових послуг та реалізацію прав людини. Українська делегація підкреслила важливість міжнародної підтримки у відновленні України.

Українська сторона детально висвітлила порушення прав людини на тимчасово окупованих росією територіях. Зокрема, сторони обговорили обмеження громадянських і політичних прав, зокрема, примус громадян України до зміни громадянства та/або отримання російського паспорта, обмеження свободи вираження поглядів, свободи ЗМІ, свободи зібрань, свободи релігії чи переконань, факти примусової мобілізацію, а також обмеження доступу для міжнародних і неурядових організацій.

Під час Діалогу Україна та ЄС констатували необхідність відповідальності за воєнні злочини, скоєні внаслідок агресивної війни росії проти України, в тому числі шляхом створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії. Також сторони обговорили підтримку розслідувань Міжнародного кримінального суду, створення Реєстру збитків та Компенсаційного механізму.

Крім того, дискусії також розгорнулися навколо розвитку політики у сфері прав людини. Серед іншого обговорювалися реформа правоохоронних органів, запобігання катуванням та жорстокому поводженню, трудові права, свобода вираження поглядів, свобода асоціацій та мирних зібрань, вибори та виборче законодавство, права осіб з інвалідністю та осіб, які належать до етнічних, мовних, релігійних та національних меншин, права ЛГБТІ-спільноти, гендерна рівність, права жінок та дітей.

У рамках Діалогу представники ЄС звернули особливу увагу на стабільність державних інституцій України, що гарантують демократію, верховенство права та дотримання прав людини, незважаючи на війну.

Цьогорічний Діалог відзначився атмосферою співпраці та спільним прагненням до прогресивних і рішучих кроків у сфері прав людини. Очікується, що наступне засідання Діалогу з прав людини між Україною та ЄС відбудеться у 2024 році.