13-05-201909:10

Відновне правосуддя рятує долі дітей

Неповнолітні вперше переступили межу закону. Їх можна покарати за це, запроторивши за грати. А можна допомогти виправити помилку, повернути їх у суспільство. Пілотний проект «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину» проходить на базі системи надання БПД у шести регіонах -  Донецькій, Одеській, Львівській, Луганській, Миколаївській та Харківській областях.

«Вже є десять успішних кейсів. І це лише початок. У кожній пілотній області зараз є від 4 до 10 кримінальних проваджень щодо неповнолітніх, які потенційно можуть взяти участь у програмі відновлення», – зазначив директор Координаційного центру з надання правової допомоги Олексій Бонюк.

Повернути у суспільство 

Заподіяння тілесних ушкоджень на ґрунті сімейного конфлікту – досить поширений вид злочину. Причому, переважна більшість з них є наслідком імпульсивних, а не спланованих дій. Методи відновного правосуддя дають можливість дізнатися, що насправді відбулося між правопорушником та потерпілим. Зазвичай традиційне правосуддя бачить лише те, що є «на поверхні» – факт вчинення злочину. Що стало причиною, що насправді відбулося – все це залишається поза увагою.

Сімейний конфлікт завершився бійкою. Неповнолітньому загрожувало покарання у вигляді обмеження волі на строк до двох років. Його дії кваліфіковано за частиною другою статті 125 Кримінального кодексу України «умисне легке тілесне ушкодження, що спричинило короткочасний розлад здоров'я або незначну втрату працездатності».

Невідомо як склалася б подальша доля хлопця, якби він не став учасником програми відновлення для неповнолітніх. Події розвивалися швидко. У той же день, коли до регіонального центру з надання БВПД надійшла заява про участь у програмі, було видано доручення адвокату-медіатору. За кілька днів психолог провів діагностику особистості неповнолітнього та підготував відповідний висновок. Наступного дня відбулася зустріч адвоката-медіатора (посередника) з неповнолітнім та його законним представником, потім – розмова з потерпілим та спільна – зі сторонами. За результатами проведеної процедури медіації була укладена угода про застосування програми відновлення.

Саме ці зустрічі за участі посередника надали можливість неповнолітньому та потерпілому подивитися один одному в очі. Поговорити. З’ясувати причини того, що трапилося між ними. Зрозуміти один одного. Хлопець щиро визнав свою провину та вибачився за те, що завдав людині фізичної шкоди. У свою чергу, потерпілий також приніс свої вибачення за те, що спровокував конфліктну ситуацію. Сторони примирилися між собою. Чи можливий такий сценарій при традиційному правосудді? Навряд чи.

Але це ще не все. Завдяки відновному правосуддю створено підґрунтя для запобігання сімейних конфліктів у подальшому. Неповнолітній проходить індивідуальну програму «Життєві навички», розроблену Міністерством юстиції України для неповнолітніх, які перебувають у конфлікті із законом. Відвідує тренінги з контролю емоцій та імпульсивності, зниження рівня конфліктності. Для виплеску енергії тричі на тиждень займається у спортивному гуртку.

За традиційним правосуддям хлопець мав би вирок, навіть виправдувальний, але вирок. І, з великою ймовірністю, правопорушення могли б повторитися майбутньому. А за програмою відновлення він звільняється від кримінальної відповідальності. Звісно, відновне правосуддя – це не чарівна паличка. Але воно надає неповнолітньому шанс розібратися у собі, знайти нове захоплення, відкрити для себе спорт, відновити соціальні зв’язки з суспільством. А потерпілому – зрозуміти, чому відбулося правопорушення і переосмислити його, відновити рівновагу.

Умови участі у програмі                                                                  

Програма відновлення застосовується лише за умови вчинення неповнолітніми вперше злочинів невеликої або середньої тяжкості. Каральне правосуддя передбачає за вчинення таких злочинів реальні терміни перебування за гратами. Наприклад, за крадіжку можна отримати позбавлення волі на строк до трьох років. Якщо неповнолітній візьме участь у крадіжці, попередньо домовившись про це з кимось ще, йому загрожує п’ятирічний строк обмеження або позбавлення волі.

Щоб стати учасником програми, неповнолітній має визнати факт вчинення злочину. Та й щиро розкаятися у тому, що накоїв.  Цей крок інколи найважчий для дитини. Один із кейсів виявився неуспішним – під час медиаційної процедури неповнолітній відмовився від щирого каяття і примирення з потерпілим. Процедура медіації завершилась відмовою від укладання угоди.

Обов’язкова умова – наявність потерпілої сторони. Це може бути фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди. А може бути юридична особа, якій завдано майнової шкоди. Як неповнолітній, так і потерпілий, мають дати згоду на участь у програмі відновлення. 

Як все відбувається

Відкрито кримінальне провадження. Прокурор повідомляє неповнолітньому та потерпілому про можливість взяти участь у програмі відновлення. Якщо сторони погоджуються, вони заповнюють заяву про участь у програмі відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину.

Протягом одного робочого дня після заповнення заяви прокурор передає її та інформацію щодо кримінального провадження до регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Регіональний центр протягом одного робочого дня після отримання заяви та відповідної інформації приймає рішення про застосування програми та видає відповідне доручення адвокату, який співпрацює із системою БПД та успішно пройшов навчання з теми «Базові навички медіації у кримінальному процесі» та буде медіатором (посередником) у справі. 

У приміщенні регіонального центру відбуваються зустрічі між сторонами та посередником.  Медіатор роз’яснює процедуру програми, її наслідки. Він сприяє тому, щоб неповнолітній та потерпілий дійшли згоди щодо умов угоди про застосування Програми відновлення. Якщо сторони погоджуються, відбувається ще одна зустріч для її укладення.

В угоді зазначається, що сторони за взаємною згодою беруть участь у програмі, яка реалізується на базі системи надання БПД, і досягли примирення між собою у кримінальному провадженні та згоди на звільнення неповнолітнього від кримінальної відповідальності.

Зазначені також обов’язки щодо відшкодування шкоди та інші умови програми. Зокрема, сторони констатують, що на час укладення угоди неповнолітній визнав завдану вчиненим кримінальним правопорушенням шкоду та вибачився перед потерпілим. У документі також зафіксовано зобов’язання неповнолітнього щодо повного відшкодування завданої шкоди в певний строк, а також – спосіб відшкодування (грошова чи майнова компенсація, виконання певних робіт тощо). Неповнолітній також бере на себе зобов’язання брати участь у рекомендованих органом пробації заходах.

Для визначення заходів, що можуть бути передбачені в угоді, регіональні центри з надання БВПД укладають меморандуми про взаємодію з Державною установою «Центр пробації», установами та організаціями, які займаються ресоціалізацією неповнолітніх.

Що потім

Після виконання угоди регіональний центр готує інформацію щодо результатів участі неповнолітнього у програмі відновлення та надсилає її прокурору. Якщо ця інформація надходить до закінчення досудового розслідування, то прокурор  долучає її до кримінального провадження. Якщо після закінчення, то неповнолітній та його представник можуть надати її самостійно - під час судового засідання.  

Участь у програмі відновлення є підставою для звільнення від кримінальної відповідальності або закриття кримінального провадження. 

Прокурор протягом 7 робочих днів повідомляє регіональний центр про рішення у кримінальному провадженні, прийняте відповідно до частини другої статті 283 Кримінального процесуального кодексу України. Протягом 10 робочих днів з моменту набрання законної сили судовим рішенням прокурор надає його копію та інформацію про перебіг досудового розслідування та судового розгляду до управління ювенальної юстиції Генеральної прокуратури України.

Довідково. «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину» впроваджується Міністерством юстиції України, Генеральною прокуратурою України на базі системи надання безоплатної правової допомоги за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та ГО «Платформа прав людини».